Język:

Szlaki

Leśna trasa w mieście - czarny szlak rowerowy dookoła Pierścienicy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
11.6 km
Czas
1:30 h
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
315 m
Najniższy punkt
251 m
Suma podjazdów
162 m
Suma zjazdów
168 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.43 %
Oznakowanie
Czarny
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, Al. Na Stadion, miejsce odpoczynku szlaku Green Velo przy parkingu
Miejsce końca:
Kielce, Al. Na Stadion, miejsce odpoczynku szlaku Green Velo przy parkingu

"Leśna trasa w mieście" to liczący nieco ponad 10 kilometrów szlak rowerowy, wytyczony przez Nadleśnictwo Kielce dookoła góry Pierścienica, w pobliżu Stadionu Leśnego i stoku narciarskiego, w południowej części Kielc.


Szlak rozpoczyna się i kończy na parkingu przy Alei Na Stadion, obok miejsca odpoczynku i stylizowanej ławeczki szlaku Green Velo. Dodatkowo, do szlaku dojechać można od strony Dymin - z ulicy Ściegiennego (droga krajowa nr 73).
Trasa jest oznakowana kolorem czarnym, znakiem roweru z symbolem liścia klonu, i prowadzi niemal w całości po leśnych drogach. Dedykowana jest młodym miłośnikom kolarstwa MTB, stanowi lekką, ale przełajową propozycję wycieczki rowerowej dla całej rodziny. Na trasie kilka ciekawych miejsc, można też odpocząć na leśnych przystankach lub skorzystać z gastronomii przy stoku narciarskim.
Nawierzchnia trasy to nieutwardzone drogi leśne, poprzecinane korzeniami, miejscami kamieniste. Z tego powodu pokonywać ją należy wyłącznie rowerami górskimi. Trasa może stanowić trening przed zawodami lub miejsce nauki terenowej jazdy rowerem. Szlak prowadzi obok rezerwatu przyrody Biesak - Białogon i kilku miejsc pamięci, znajdujących się w podkieleckim lesie. Na trasie są miejsca odpoczynku, wyposażone w drewniane stojaki. Cały ten teren jest objęty ochroną jako park krajobrazowy.
Trasa zatacza pętlę dookoła góry Pierścienicy - jednego z wzniesień Pasma Posłowickiego, od południa otaczającego Kielce. Teren jest użytkowany od lat turystycznie i rekreacyjnie. W pobliżu znajduje się Stadion Leśny - obiekty sportowe, rekreacyjne i gastronomiczne pełniące funkcję podmiejskiego parku. Na Pierścienicy była kiedyś skocznia narciarska, funkcjonuje stok narciarski o długości 500 metrów i różnicy wysokości 58 metrów, wyposażony w wyciąg. Teren obok stoku narciarskiego może stanowić miejsce docelowe wycieczki. Jest tam mała gastronomia i restauracja, a obiekt jest dostosowany dla rowerzystów. Są też atrakcje dla małych kolarzy - plac zabaw itp.

Atrakcje na szlaku:

1. Pierścienica - kompleks leśny, park krajobrazowy

2. Teren rekreacyjny Stadionu Miejskiego i okolic stoku narciarskiego

3. Rezerwat Biesak-Białogon - kamieniołom w lesie

4. miejsca pamięci.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013