Język:

Szlaki

Czerwony szlak rowerowy Kielce - Sitkówka PKP

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
10.9 km
Czas
0:58 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
335 m
Najniższy punkt
233 m
Suma podjazdów
102 m
Suma zjazdów
153 m
Nachylenie
0.94 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Alei Popiełuszki
Miejsce końca:
Sitkówka PKP

Szlak rowerowy z Kielc do Sitkówki to jedna z oznakowanych w Kielcach tras rowerowych, prowadzących z centrum na tereny pozamiejskie. Oznakowana jest kolorem czerwonym, ma długość 11 kilometrów i prowadzi ze wschodniej części miasta na południe, do stacji kolejowej Sitkówka.

Szlak biegnie przez przedmieścia Kielc oraz lasami góry Telegraf, gdzie ma charakter terenowy. W pobliżu szlaku znajduje się Geopark Kielce i rezerwat "Wietrznia", a z trasy rozpościerają się ładne widoki na południową część Gór Świętokrzyskich.


Ogólny przebieg szlaku: Kielce, skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Alei Popiełuszki (0,0 km) - Rezerwat Wietrznia, Geopark Kielce (0,7 km) - leśna droga pod górą Telegraf (2,0 km) - skraj lasu, ulica Weterynaryjna (4,2 km) - Aleja Popiełuszki - droga krajowa nr 73 (5,4 km) - kościół pw. św. Izydora w Posłowicach (8,1 km) - Stacja PKP Sitkówka (10,9 km).


Szlak rozpoczyna się przy skrzyżowaniu jednej z głównych arterii miasta - Alei Popiełuszki - oraz prowadzącej w kierunku Sukowa i Daleszyc ulicy Wojska Polskiego. Trasa biegnie brukowaną ulicą przez dawne kieleckie przysiółki. W pobliżu rezerwatu "Wietrznia" i Geoparku Kielce skręca na południe, w ulicę Karskiego.
Geopark Kielce to placówka edukacyjno-muzealna. Prezentuje historię geologiczną Kielc i Gór Świętokrzyskich. Są tu różne interesujące wystawy, a posiadający nowoczesną architekturę obiekt jest jednym z ciekawszych, interaktywnych muzeów w Polsce. W pobliżu znajduje się rezerwat "Wietrznia", będący dawnym kamieniołomem wapienia. Są w nim urządzone ścieżki spacerowe i można poznać przekroje geologiczne tutejszych skał. Jest to też świetne miejsce spacerowe i punkt widokowy na Góry Świętokrzyskie i Kielce.
Trasa rowerowa prowadzi do podnóża góry Telegraf, liczącej 408 metrów, w pobliżu wyciągu narciarskiego. Na szczycie tej góry znajduje się 60-metrowa wieża radiokomunikacyjna, będąca charakterystycznym punktem panoramy Kielc i jednocześnie najwyższym miejscem miasta. Jest też wyciąg narciarski i mająca 500 metrów długości i 100 różnicy poziomu trasa zjazdowa.
Szlak biegnie lasem przez północny stok wzgórza, napotykając niebieski, wyczynowy szlak rowerowy. Następnie dociera do drogi rowerowej wzdłuż Alei Popiełuszki i osiąga skraj lasu, napotykając znaki szlaku Green Velo. W pobliżu znajduje się cmentarz z czasów II wojny światowej, na którym pochowano ponad 10 tysięcy radzieckich jeńców wojennych, zmarłych w hitlerowskim obozie jenieckim.
Po niespełna kilometrze szlak opuszcza Kielce i we wsi Dyminy skręca na zachód. Pod drogą krajową biegnie do wsi Posłowice. Na północ od szlaku widać masyw góry Pierścienicy, zasłaniającej widok na Kielce. Na tej górze również jest sporo terenowych szlaków rowerowych. W Posłowicach znajduje się ciekawy kościół z początku XX wieku pod wezwaniem św. Izydora Oracza, o bardzo ładnej, eklektycznej architekturze.
Szlak osiąga wieś Sitkówka i skrajem lasu, gruntową drogą prowadzi do stacji kolejowej Sitkówka PKP. Około 2,5 km na północ od Sitkówki, w osadzie Słowik w wąwozie rzeki Bobrzy, znajduje się koniec szlaku czerwonego, którym można wrócić do Kielc skrajem masywu leśnego góry Pierścienicy.

Atrakcje na szlaku:

1. Rezerwat Wietrznia, Geopark Kielce

2. Masyw leśny góry Telegraf

3. Kościół pw. św. Izydora w Posłowicach.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013