Język:

Szlaki

Zielony szlak rowerowy Ciekoty - Święta Katarzyna

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
5.7 km
Czas
0:31 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
348 m
Najniższy punkt
277 m
Suma podjazdów
81 m
Suma zjazdów
11 m
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Ciekoty, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom"
Miejsce końca:
Święta Katarzyna, przystanek PKS

Szlak rowerowy Ciekoty - Święta Katarzyna to licząca niespełna 6 kilometrów trasa rowerowa, oznakowana kolorem zielonym. Jest jednym ze szlaków rowerowych, wytyczonych przez PTTK Kielce w tej okolicy. Prowadzi z Ciekot, spod Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" do Świętej Katarzyny - jednej z dwóch, najpopularniejszych miejscowości Gór Świętokrzyskich. Trasa w całości biegnie drogą asfaltową i ma charakter widokowy.


Trasa rozpoczyna się w Ciekotach, pod bramą Centrum Edukacyjnego Szklany Dom. To lokalny węzeł szlaków rowerowych. Obok szlaku niebieskiego, wytyczono również trasę niebieską do Woli Kopcowej i zalewu Cedzyna oraz żółtą, dookoła Pasma Masłowskiego.
W Ciekotach dzieciństwo swoje spędził Stefan Żeromski, piewca ziemi świętokrzyskiej. Dla upamiętnienia pisarza i jego twórczości powstał właśnie "Szklany Dom". To placówka edukacyjno-kulturalna, organizująca wystawy i różne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Obok wybudowany został drewniany, stylizowany na dwór szlachecki Dworek Stefana Żeromskiego. Znajduje się w nim wystawa, poświęcona życiu i twórczości pisarza.
Spod Szklanego Domu szlak prowadzi na wschód, w kierunku wznoszącej się na horyzoncie Łysicy - najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich, mającego 612 metrów wysokości. Trasa powoli się wspina, różnica wysokości na szlaku wynosi 70 metrów. Ze szlaku rozciągają się piękne widoki na pasma Gór Świętokrzyskich.
Trasa prowadzi do centrum wsi Święta Katarzyna. To punkt wypadowy do spacerów na Łysicę i do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zobaczyć tu można istniejący od XV wieku zespół klasztorny bernardynek, a także drewnianą kapliczkę św. Franciszka z cudownym źródełkiem przy drodze na Łysicę, Muzeum Skamieniałości i Minerałów oraz kapliczkę Żeromskiego na cmentarzu.

Atrakcje na szlaku:

1. Ciekoty - Dworek Żeromskiego, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom"

2. Święta Katarzyna - klasztor, kapliczka przy cudownym źródełku, punkt wypadowy na Łysicę i Świętokrzyski Park Narodowy.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013