Język:

Szlaki

Żółty szlak rowerowy "Wokół Pasma Masłowskiego"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
13.0 km
Czas
3:14 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
473 m
Najniższy punkt
287 m
Suma podjazdów
237 m
Suma zjazdów
244 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Nachylenie
1.78 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Ciekoty
Miejsce końca:
Ciekoty

Szlak rowerowy "Wokół Pasma Masłowskiego" to licząca nieco ponad 13 kilometrów trasa rowerowa, oznakowana kolorem żółtym. Jest jednym ze szlaków rowerowych, wytyczonych przez PTTK Kielce w tej okolicy. Prowadzi z Ciekot do Masłowa poprzez górę Klonówkę i Dąbrówkę - wzniesienia Pasma Masłowskiego, jednej z części Gór Świętokrzyskich. Bardzo trudny szlak o charakterze MTB, prowadzi przez trudno przejezdne drogi, wyłącznie dla rowerzystów poruszających się na rowerach górskich.


Ogólny przebieg szlaku: Ciekoty (0,0 km) - skręt na hotel Ameliówka i Przedwiośnie (2,8 km) - Masłów Pierwszy (7,6 km) - Mąchocice Scholasteria (9,9 km) - Ciekoty (13,2 km).


Trasa rozpoczyna się w Ciekotach, pod bramą Centrum Edukacyjnego Szklany Dom. To lokalny węzeł szlaków rowerowych. Obok szlaku niebieskiego, wytyczono również trasę zieloną do Świętej Katarzyny i niebieską, do Woli Kopcowej i nad zalew w Cedzynie.
W Ciekotach dzieciństwo swoje spędził Stefan Żeromski, piewca ziemi świętokrzyskiej. Dla upamiętnienia pisarza i jego twórczości powstał właśnie "Szklany Dom". To placówka edukacyjno-kulturalna, organizująca wystawy i różne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Obok wybudowany został drewniany, stylizowany na dwór szlachecki Dworek Stefana Żeromskiego. Znajduje się w nim wystawa, poświęcona życiu i twórczości pisarza.
Spod szlak Szklanego Domu prowadzi w dół, w dolinę rzeki Lubrzanki. Biegnie drogą, w wąwozie pomiędzy dwoma wzniesieniami: Radostową (451 m) i Dąbrówką, przed wsią Mąchocice Kapitulne skręcając w prowadzącą pod górę, do hoteli Ameliówka i Przedwiośnie, drogę asfaltową.
Za hotelami rozpoczyna się najtrudniejszy i najciekawszy fragment trasy. Błotniste i kamieniste drogi, strome podjazdy i zjazdy stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych rowerzystów. Szlak jest raczej pieszy, niż rowerowy. Ale nagrodą dla wytrwałych są malownicze widoki na Łysogóry, miasto Kielce i niższe pasma Gór Świętokrzyskich.
Po pokonaniu granią wzgórza około 4 kilometrów szlak prowadzi w dół, do wsi Masłów Pierwszy. To siedziba gminy Masłów, graniczącej z Kielcami od północnego zachodu. Z tego miejsca szlak drogą asfaltową przez Mąchocice-Scholasterię prowadzi z powrotem do Ciekot.

Atrakcje na szlaku:

1. Ciekoty - Dworek Żeromskiego, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom".

2. Wzniesienia Pasma Masłowskiego - piękne widoki.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013