Język:

Szlaki

Niebieski szlak rowerowy Ciekoty - Wola Kopcowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
9.6 km
Czas
1:10 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
304 m
Najniższy punkt
265 m
Suma podjazdów
103 m
Suma zjazdów
79 m
Odcinki o dużym nachyleniu
5
Nachylenie
1.06 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Ciekoty, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom"
Miejsce końca:
Wola Kopcowa

Szlak rowerowy Ciekoty - Wola Kopcowa to licząca 10 kilometrów trasa rowerowa, oznakowana kolorem niebieskim. Jest jednym ze szlaków rowerowych, wytyczonych przez PTTK Kielce w tej okolicy. Prowadzi z położonej w pobliżu zalewu Cedzyna wsi Wola Kopcowa, doliną rzeki Lubrzanki poprzez wzniesienia Pasma Masłowskiego Gór Świętokrzyskich do Ciekot, pod Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Trasa biegnie głównie dość ruchliwymi drogami asfaltowymi, po dość pagórkowatym terenie. Zdarzają się jednak odcinki gruntowe.


Ogólny przebieg szlaku: Ciekoty (0,0 km) - Mąchocice Kapitulne (3,7 km) - Zalew Cedzyna (7,5 km) - Wola Kopcowa (9,6 km).


Trasa rozpoczyna się w Ciekotach, pod bramą Centrum Edukacyjnego Szklany Dom. To lokalny węzeł szlaków rowerowych. Obok szlaku niebieskiego, wytyczono również trasę zieloną do Świętej Katarzyny i żółtą, dookoła Pasma Masłowskiego.
W Ciekotach dzieciństwo swoje spędził Stefan Żeromski, piewca ziemi świętokrzyskiej. Dla upamiętnienia pisarza i jego twórczości powstał właśnie "Szklany Dom". To placówka edukacyjno-kulturalna, organizująca wystawy i różne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Obok wybudowany został drewniany, stylizowany na dwór szlachecki Dworek Stefana Żeromskiego. Znajduje się w nim wystawa, poświęcona życiu i twórczości pisarza.
Spod szlak Szklanego Domu prowadzi w dół, w dolinę rzeki Lubrzanki. Biegnie drogą, w wąwozie pomiędzy dwoma wzniesieniami: Radostową (451 m) i Dąbrówką, prowadząc do wsi Mąchocice Kapitulne. Stamtąd kieruje się na północny brzeg Zalewu Cedzyna.
To najbliższy Kielcom, rekreacyjny zbiornik wodny. Wybudowano go w latach 70-tych, jako zbiornik rekreacyjny i retencyjny. W zaporze znajduje się mała elektrownia wodna, a zbiornik jest popularnym miejscem letniego odpoczynku kielczan. Dookoła niego znajdują się liczne hotele i punkty gastronomiczne.
Szlak kończy się w nieodległej Woli Kopcowej, w pobliżu lotniska Aeroklubu Kieleckiego. Do centrum Kielc z tego miejsca jest już tylko około 5 kilometrów.

Atrakcje na szlaku:

1. Ciekoty - Szklany Dom, Dworek Stefana Żeromskiego

2. Panorama Pasma Masłowskiego Gór Świętokrzyskich

3. Zalew Cedzyna.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013