Język:

Szlaki

Mała Pętla Bielińska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.3 km
Czas
2:08 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
407 m
Najniższy punkt
295 m
Suma podjazdów
217 m
Suma zjazdów
205 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
1.42 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Lechów
Miejsce końca:
Lechów

Mała Pętla Bielińska to liczący 15 kilometrów szlak rowerowy, wytyczony w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Ma kształt pętli o długości ok. 11 km, biegnącej drogami w okolicach wsi Bieliny u podnóża pasma Łysogór, oraz liczącej 4,5 kilometra trasy dojazdowej ze wsi Lechów, biegnącej bardzo błotnistą, gruntową drogą przez wzniesienie Dużej Skały ze wsi Lechów. Odcinek pętli to trasa raczej łatwa, a dojazd i powrót to ciężki odcinek jazdy MTB.


Ogólny przebieg szlaku: Lechów (0,0 km) - Czaplów, początek pętli (4,5 km) - Huta Nowa (6,8 km) - Podłysica (8,5 km) - Bieliny Poduchowne (10,4 km) - Bieliny, centrum (11,5 km) - Czaplów (12,6 km) - koniec pętli (14,2 km) - powrót do Lechowa (18,7 km). Całkowity dystans pokonywany szlakiem przez rowerzystę wyniesie blisko 19 kilometrów, ponieważ pierwszy odcinek trzeba pokonać dwukrotnie.


Szlak rozpoczyna się w leżącej między Pasmem Łysogór a Pasem Cisowsko-Orłowińskim wsi Lechów, skąd trasa prowadzi na północny zachód. Biegnie u podnóża góry Duża Skała, a następnie błotnistą, gruntową drogą przez las, porastający jej zachodnie zbocza. Następnie prowadzi do przełęczy w pobliżu wsi Czaplów, u podnóża góry Chełmy.
Z tego miejsca rozpoczyna się asfaltowy odcinek szlaku. Wiedzie on na północ, przecinając drogę wojewódzką i od wsi Huta nowa prowadząc w kierunku pasma Łysogór. Szlak wspina się 70 metrów do wsi Podłysica, zgodnie z nazwę leżącej u podnóża tej góry. Następnie prowadzi 100 metrów w dół, w kierunku wsi Bieliny. Zobaczyć tu można barokowy kościół, a miejscowość stanowi lokalne centrum administracyjne i gospodarcze. Z Bielin szlak przez Czaplów wraca na przełęcz, z której można wrócić z powrotem do Lechowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Pasmo Łysogór - widoki

2. Bieliny - kościół barokowy.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013