Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Drogowle - Raków

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
25.1 km
Czas
2:27 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
280 m
Najniższy punkt
206 m
Suma podjazdów
211 m
Suma zjazdów
201 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.81 %
Oznakowanie
Czarny
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Raków, rynek
Miejsce końca:
Drogowle, kościół

Szlak rowerowy Drogowle - Raków to oznakowana kolorem czarnym trasa rowerowa, mająca 25 kilometrów długości. Biegnie na skraju Ciśniańsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Szlak jest dość łatwy, nadaje się na wycieczki rekreacyjne, a jego największą zaletą jest spokój, brak ruchu samochodowego i przebieg przez bardzo odludne tereny, rozległe lasy, małe wioski i pola uprawne.


Ogólny przebieg szlaku: Raków, rynek (0,0 km) - Potok (8,0 km) - Głuchów-Lasy - (14,5 km) - Drogowle (25,1 km).


Szlak rozpoczyna się na rynku w Rakowie. To jedna z ciekawszych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Od początku swego istnienia miasto związane było z arianizmem, czyli powstałym w XVI wieku i istniejącym do końca XVII wieku, radykalnym odłamem kalwinów, nazywanych także "braćmi polskimi". Funkcjonował tu zbór ariański, którego budynek zachował się do dziś. Działała także drukarnia ariańska, a w latach 1602-1638 istniała słynna Akademia Rakowska. Obecnie prócz zboru, warto zobaczyć w Rakowie późnobarokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Na rynku znajduje się jedno z miejsc odpoczynku szlaku Green Velo. Zobaczyć tu można starą studnię i fontannę z rzeźbami wodnych skorupiaków, nawiązujących do nazwy miasta.
Trasa biegnie w kierunku południowo-wschodnim, do wsi Potok. To jedna z niewielu wsi po drodze do końca szlaku. Znajduje się w niej barokowy kościół. Na dalszej trasie zobaczyć można tylko pojedyncze gospodarstwa, gdyż teren ten jest bardzo słabo zaludniony. Pola uprawne przeplatają się z ładnymi lasami. Taki krajobraz towarzyszy rowerzyście do końca szlaku w Drogowlach, gdzie zobaczyć można kolejną barokową świątynię.
Z Drogowli można wrócić do Rakowa szlakiem Green Velo, pokonując pętlę o długości 30 kilometrów. To znakomita trasa na łatwą i przyjemną wycieczkę rowerową.

Atrakcje na szlaku:

1. Raków - zabytki ariańskie, rynek

2. Drogowle, Potok: wiejskie kościoły barokowe

3. Lasy i pagórki okolic Ciśniańsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (2)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013