Język:

Miejsca

Fort Salis Soglio w Siedliskach k. Medyki

Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
6.95 km
Kontakt
Adres:
37-731 Siedliska

Jednym z najbardziej wartych obejrzenia umocnień spośród wszystkich zachowanych obiektów Twierdzy Przemyśl jest fort w Siedliskach o nazwie Salis Soglio. Fortyfikacja powstała w latach 1882-1886 w zewnętrznym pierścieniu Twierdzy w formie fortu artyleryjskiego.  W czasie I wojny światowej fort był mocno ostrzeliwany i znacznie ucierpiał. Po kapitulacji został wysadzony, a po 1945 roku częściowo rozebrany. Obecnie stanowi jeden z najlepiej zachowanych fortów całej Twierdzy.

Turystów wita wyraźna ceglana brama wjazdowa, do której prowadzi droga forteczna. Wnętrza są słabo oświetlone i niezbędna jest wzmożona czujność. Dobrze zachowane są kazamaty, posterunki ostrzałowe czy pomieszczenia gospodarcze. Fort nie jest zagospodarowany, dlatego w wielu miejscach przyroda ciekawie komponuje się z otoczeniem. Ponadto obiekt jest chętnie wybierany jako pole walk w paintball lub trening wspinaczki. Sam fort leży na samej granicy z Ukrainą, jednak jest w całości udostępniony. Jest to niezwykłe miejsce dla miłośników militariów bądź poszukiwaczy pamiątek historycznych. 

 
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013