Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Suwałki - Stary Folwark

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
10.8 km
Czas
3:14 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
167 m
Najniższy punkt
122 m
Suma podjazdów
113 m
Suma zjazdów
153 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.22 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Suwałki, skrzyżowanie ulic Sejneńskiej i Piaskowej
Miejsce końca:
Stary Folwark, baza PTTK

Szlak żółty Suwałki - Stary Folwark łączy stolicę Suwalszczyzny z Wigierskim Parkiem Narodowym. Liczy 11 kilometrów i stanowi alternatywę do przejazdu szlakiem Green Velo, pozwalającą zobaczyć wigierskie jeziorka - suchary i okoliczne lasy oraz wystawy przyrodnicze we wsiach Krzywe i Stary Folwark.


Ogólny przebieg szlaku: Suwałki, szlak Green Velo (0,0 km) - zjazd z trasy Green Velo (2,2 km) - ścieżka edukacyjna "Suchary" (3,5 km) - Krzywe, wystawa przyrodnicza (3,9 km) - parking przy drodze wojewódzkiej i szlaku Green Velo (8,2 km) - Stary Folwark, Muzeum Wigier (10,3 km) - Stary Folwark, plaża (10,8 km).


Trasa jest malownicza i dobrze oznakowana. Szlak rozpoczyna się na granicy miasta Suwałki, biegnąc wspólnie z trasą Green Velo przy drodze wojewódzkiej nr 653. Po około 2 kilometrach skręca na północ, w kierunku Jeziora Krzywe, przy którym znajduje się plaża. Stamtąd polnymi drogami biegnie do ścieżki przyrodniczej do śródleśnych "sucharów" w pobliskim lesie. Na terenie parku narodowego znajduje się pięć urokliwych jeziorek wytopiskowych, określanych właśnie jako suchary. Nazwę taką nadaje się otoczonym przez torfowiska niewielkim, śródleśnym jeziorom, mającym ciemnobrunatną wodę, bardzo zakwaszoną przez rozkładające się szczątki roślinności. Na trasie znajdują się drewniane kładki przez torfowiska, wiata oraz będącą znakomitym miejscem obserwacji ptaków wodnych i bobrów wieża widokowa.
W pobliskiej wsi Krzywe znajduje się dyrekcja utworzonego w 1989 roku Wigierskiego Parku Narodowego, w której urządzono punkt informacji turystycznej i wystawę przyrodniczą, prezentującą florę i faunę parku. W pobliżu dyrekcji, w dawnym budynku leśnictwa, mieści się zaś niewielka wystawa etnograficzna. Są tu też trzy ścieżki edukacyjne.
Z tego miejsca szlak prowadzi przez lasy i pola, po dość pagórkowatym terenie, w kierunku Jeziora Wigry. Jako "Wingry" jezioro po raz pierwszy zostało wspomniane przez Jana Długosza, opisującego wyprawy myśliwskie Władysława Jagiełły. Ma ono nieregularny kształt, powierzchnię ponad 21 km2, a miejscami jego głębokość przekracza 70 m. Pod względem powierzchni jest to dziesiąte, a pod względem głębokości piąte jezioro w Polsce. Wyróżnikiem Wigier jest niezwykle rozczłonkowana linia brzegowa oraz wiele, leżących w bezpośredniej bliskości głównego akwenu, mniejszych jezior. Uroku dodaje mu malownicze położenie wśród wzniesień morenowych, a brzegi w większości porośnięte są sosnami Puszczy Augustowskiej. Jezioro i jego otoczenie chronione jest od 1989 r. jako park narodowy.
Trasa biegnie w kierunku położonej nad samym jeziorem wsi Stary Folwark. Mieści się tu Muzeum Wigier, a z brzegu jeziora rozpościera się piękny widok na pokamedulski klasztor w Wigrach. W tym miejscu kończy się ten szlak.

Atrakcje na szlaku:

1. Suwałki - zabytki sakralne, muzea, architektura

2. Jezioro Krzywe - plaża

3. "Suchary" - ścieżka dydaktyczna, jeziorka wytopiskowe

4. Krzywe - wystawa przyrodnicza, ścieżki edukacyjne

5. Stary Folwark - Muzeum Wigier, plaża, widok na Jezioro Wigry i klasztor w Wigrach

6. Wigierski Park Narodowy.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013