Język:

Szlaki

Szlak Krzywe - Kaletnik (żółty, pieszy)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.5 km
Czas
2:14 hh
Dla kogo
Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
172 m
Najniższy punkt
135 m
Suma podjazdów
261 m
Suma zjazdów
282 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.65 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Kaletnik, przy kościele
Miejsce końca:
Krzywe, dyrekcja Wigierskiego Parku Narodowego

Żółty szlak Krzywe - Kaletnik to trasa piesza, ale udostępniona dla rowerzystów i przejezdna dla rowerów turystycznych. Ma 16,5 kilometra długości i niemal w całości biegnie przez lasy północnej części Wigierskiego Parku Narodowego. Trasa jest malownicza i dobrze oznakowana (znaki głównie szlaków pieszych, kolor żółty). Wymaga pewnych umiejętności w terenowej jeździe rowerem, gdyż miejscami szlak kluczy wąskimi dróżkami i pokonuje drewniane mostki i kładki. To wspaniała trasa leśna, na której jest mnóstwo malowniczych zakątków. Świerkowe lasy, śródleśne jeziorka i pagórkowate tereny sprawiają, że to jeden z najładniejszych szlaków Suwalszczyzny.
Rozpoczyna się w dużej, mającej charakter małego miasteczka wsi Kaletnik, nad którą dominuje potężna bryła neoklasycystycznego kościoła z początku XX wieku. Miejscowość ta leży na północnym skraju Wigierskiego Parku Narodowego.
W dalszym biegu, jak opisuje strona internetowa parku, szlak prowadzi przez silnie pofałdowane tereny morenowe, torfowiska i bory świeże, ukazując malownicze jeziora śródleśne (Samle Duże, Samle Małe i Gałęziste) i niemniej urocze rzeki Wiatrołużę i Kamionkę. Trasa kończy się we wsi Krzywe. Znajduje się tu dyrekcja, utworzonego w 1989 roku, Wigierskiego Parku Narodowego, w której urządzono punkt informacji turystycznej i wystawę przyrodniczą, prezentującą florę i faunę parku. W pobliżu dyrekcji, w dawnym budynku leśnictwa, mieści się zaś niewielka wystawa etnograficzna. Są tu też trzy ścieżki edukacyjne.
W pobliżu, na terenie parku narodowego znajduje się pięć urokliwych jeziorek wytopiskowych, określanych właśnie jako suchary. Nazwę taką nadaje się otoczonym przez torfowiska niewielkim, śródleśnym jeziorom, mającym ciemnobrunatną wodę, bardzo zakwaszoną przez rozkładające się szczątki roślinności. Na trasie znajdują się drewniane kładki przez torfowiska, wiata oraz będącą znakomitym miejscem obserwacji ptaków wodnych i bobrów wieża widokowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Kaletnik - kościół neoklasycystyczny

2. Wigierski Park Narodowy: lasy, jeziora, ładne widoki

3. Krzywe: siedziba parku narodowego, wystawy przyrodnicze, ścieżki edukacyjne

4. "suchary" - śródleśne jeziorka wytopiskowe

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013