Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Dubicze Cerkiewne - Topiło - Białowieża

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
38.4 km
Czas
4:00 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
144 m
Najniższy punkt
172 m
Suma podjazdów
176 m
Suma zjazdów
188 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.46 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Dubicze Cerkiewne, cerkiew p.w. Przenajświętszej Maryi Panny
Miejsce końca:
Białowieża, parking w pobliżu wejścia do parku pałacowego

Szlak o długości niespełna 40 km, prowadzący przez południową część Puszczy Białowieskiej. Rozpoczyna się w Dubiczach Cerkiewnych i biegnie przez Topiło do Białowieży. Łatwa i przyjemna trasa, dobre nawierzchnie i przyzwoite oznakowanie oraz kilka ciekawych miejsc na szlaku sprawiają, że jest to interesująca propozycja wycieczki rowerowej, nawet dla mniej doświadczonych rowerzystów.


Ogólny przebieg szlaku: Dubicze Cerkiewne, cerkiew (0,0 km) - Zalew Bachmaty (2,2 km) - Werstok (7,0 km) - Topiło (11,2 km) - "Miejsce Mocy" (33,5 km) - Białowieża, park pałacowy (38,4 km).


Początek trasy znajduje się w dużej wsi Dubicze Cerkiewne, położonej na południe od Hajnówki. Spod drewnianej cerkwi p.w. Przenajświętszej Maryi Panny szlak prowadzi na wschód, docierając do drogi rowerowej, po której biegnie szlak Green Velo. Oba szlaki przez chwilę idą razem, lecz szlak zielony, którym jedziemy, ponownie skręca w stronę lasów. Po ok. 2 km dociera on nad zalew Bachmaty, będący popularnym miejscem odpoczynku mieszkańców i turystów. Na miejscu znajduje się plaża, kąpielisko i kemping.
Z tego miejsca niedaleko do wsi Werstok, leżącej na samym skraju puszczy. Jest tu stara, drewniana cerkiew i cmentarz, a szlak zagłębia się w lasy Puszczy Białowieskiej. Prowadzi do śródleśnej wsi Topiło, w której zobaczyć warto przystanek dawnej kolejki wąskotorowej i liczne, drewniane, stare chaty. Przez podmokłe lasy szlak prowadzi nas dalej na wschód, w kierunku Białowieży.
Poprzez rozległe lasy, które jednak nie mają tak naturalnego charakteru jak te w okolicach Topiła, mijamy po drodze owiane legendami "Miejsce Mocy". Szlak prowadzi do położonej w sercu puszczy, sławnej wsi Białowieża. Tu możemy zakończyć wycieczkę, wracając przez Hajnówkę do Dubicz Cerkiewnych, lub zatrzymać się, aby zwiedzić liczne atrakcje tej popularnej wśród turystów miejscowości. Warto zobaczyć zabytkowy park pałacowy z licznymi pozostałościami dawnej, carskiej rezydencji, muzeum przyrodnicze, pobliską cerkiew i odbudowaną stację kolejową. W dalszej części wsi znajduje się kościół i odtworzona w klimacie z epoki cara stacji Białowieża Towarowa, mieszczącej ekskluzywną restaurację. Zwiedzanie Białowieży zajmie co najmniej kilka godzin.
Ten szlak stanowi dobrą propozycję jako element dwudniowej lub dłuższej wycieczki rowerowej po Puszczy Białowieskiej. Wykorzystując Green Velo, można wygodnie dojechać drogą rowerową z Hajnówki do Dubicz Cerkiewnych, a następnie udać się zielonym szlakiem do Białowieży. Stąd można wydłużyć wycieczkę w stronę Zalewu Siemianówka. Po drodze przenocować można w namiocie na jednym z pól biwakowych lub w jednej z licznych kwater agroturystycznych, znajdujących się w puszczańskich wsiach.

Atrakcje na szlaku:

1. Dubicze Cerkiewne - cerkiew, zalew Bachmaty (kąpielisko, kemping)

2. Werstok - cerkiew

3. Puszcza Białowieska

4. Topiło - puszczańska wieś, miniskansen kolejki wąskotorowej

5. Miejsce Mocy w pobliżu Białowieży

6. Białowieża (zabytki, zabudowa wsi, muzeum, park).

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013