Język:

Szlaki

Obwodnica rowerowa po Narwiańskim Parku Narodowym

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
87.2 km
Czas
7:03 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
159 m
Najniższy punkt
112 m
Suma podjazdów
518 m
Suma zjazdów
519 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.59 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Choroszcz, plac przy kościele, ul. Rynek/11 Listopada
Miejsce końca:
Choroszcz, plac przy kościele, ul. Rynek/11 Listopada

Obwodnica rowerowa po Narwiańskim Parku Narodowym, zgodnie z nazwą, wytyczona jest dookoła tego parku narodowego. Liczy blisko 90 km i prowadzi głównie drogami asfaltowymi i drogami rowerowymi, zataczając pętlę po obu brzegach Narwi, pomiędzy Tykocinem a Surażem. Jej początek znajduje się w centrum Choroszczy, położonej na zachód od Białegostoku.
Trasa jest pozbawiona większych wzniesień i dość dobrze oznakowana. Biegnie głównie przez otwarte tereny polami, w kilku miejscach pozwalając na podziwianie krajobrazu doliny Narwi. Z uwagi na swoją długość i liczbę atrakcji wymaga dobrej kondycji, lub podzielenia wyprawy na kilka dni. W miejscowościach na trasie znajdują się dość liczne kwatery agroturystyczne. Największa ich liczba dostępna jest w okolicach Tykocina. Teren, którym wytyczono trasę, jest dość monotonny i równinny, raczej bezleśny. Największe różnice wysokości występują na północ od Łap, a dłuższy zjazd lub wjazd (w zależności od kierunku podróży) czeka rowerzystę na południe od Tykocina.
To, co jest największym atutem trasy, to liczne zabytki i miejsca, związane z historią Podlaska. Już na początku szlaku, w Choroszczy, warto zobaczyć dawny klasztor oraz pałacyk Branickich, obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych, jak również zabudowania dawnej fabryki.
Zdecydowanie najciekawszym punktem na szlaku jest Tykocin. W tym sławnym, uroczym, kresowym miasteczku znajdują się liczne zabytki sakralne, odbudowany zamek Radziwiłłów oraz cenne zabytki związane z kulturą żydowską. Wielki rynek jest centralnym punktem miejscowości.
Warto odwiedzić także położony w południowej części szlaku Suraż, w którym zachowały się pozostałości dawnego, nadrzecznego grodziska. Na szlaku napotkamy więcej ciekawych obiektów architektury wiejskiej, w tym stare chaty, kościółki i kapliczki. Przyrodniczą atrakcją szlaku jest Kurowo, w którym znajdują się ścieżki przyrodnicze w pobliżu siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego.
W okolicy szlaku znajduje się wiele ciekawych miejsc, jak choćby sławna kładka Śliwno-Waniewo, zerwany most w Kruszewie, a w okolicach Tykocina - bociania wieś Pentowo oraz kasztel i muzeum w Kiermusach. Warto wydłużyć trasę, odwiedzając te miejsca i lepiej poznając uroki Podlasia.

Ogólny przebieg szlaku to: Choroszcz, rynek (0,0) - węzeł Tykocin, droga S8 (4,8 km) - Tykocin, rynek (18,6 km) - Kurowo, dyrekcja parku (32,9 km) - Łapy, rynek (52,0 km) - Suraż (62,5 km) - Turośn Dolna (71,5 km) - Choroszcz (87,2 km).


Wycieczkę można rozpocząć i zakończyć w Białymstoku, do którego centrum z Choroszczy, podróżując szlakiem Green Velo, jest jedynie nieco ponad 10 kilometrów. Przy okazji można popływać kajakiem lub pychówkami po Narwi, skosztować kuchni żydowskiej w Tykocinie, zwiedzić muzea w Choroszczy i tykocińskie kościoły i synagogi. - dzięki temu wycieczka obwodnicą rowerową może stać się ciekawą, weekendową wyprawą na dwa lub nawet trzy dni.

Atrakcje na szlaku:

1. Choroszcz - klasztor, Muzeum Wnętrz Pałacowych

2. Tykocin - zabytku sakralne, rynek, zabytki kultury żydowskiej, zamek

3. Kurowo - siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego, ścieżka dydaktyczna

4. Suraż - grodzisko

5. Dolina Narwi (widoczna w okolicach Suraża, Tykocina, Kurowa, Choroszczy).

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013