Język:

Szlaki

Do Smolnik

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
31.0 km
Czas
3:14 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
276 m
Najniższy punkt
205 m
Suma podjazdów
381 m
Suma zjazdów
385 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.23 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Wiżajny
Miejsce końca:
Wiżajny

Liczący nieco ponad 30 km szlak rowerowy, prowadzący przez pagórkowate, otwarte tereny północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczne wzniesienia morenowe powodują, że szlak ten jest dość trudny, ale za to bardzo widokowy.


Ogólny przebieg szlaku: Wiżajny (0,0 km) - Smolniki (11,1 km) - Stara Hańcza (15,8 km) - Jezioro Mauda (21,8 km) - Bolcie (26,7 km) - Wiżajny (31,0 km).


Trasa jest dość dobrze oznakowana, wytyczona została w formie pętli. Biegnie asfaltowymi i gruntowymi drogami, z leżących przy granicy polsko-litewskiej Wiżajn, przez Smolniki do Starej Hańczy, a stamtąd przez Bolcie z powrotem nad Jezioro Wiżajny. Dwa odcinki szlaku, w pobliżu Starej Hańczy i Bolci, biegną razem z trasą Green Velo. Szlak z uwagi na nawierzchnię i ukształtowanie terenu jest dość męczący, rekomendowany rowerzystom o dobrej kondycji. Trudność szlaku jest podobna w obu kierunkach.
Trasa rozpoczyna się w centrum miejscowości Wiżajny. Ta gminna wieś, położona nad dużym jeziorem Wiżajny, leży na północnym krańcu Suwalszczyzny. W pobliżu znajduje się granica polsko-litewska i "Trójstyk granic" Polski, Litwy i Rosji. Z centrum Wiżajn szlak biegnie kilkaset metrów w kierunku drogi wojewódzkiej na Gołdap, skąd skręca na południe, na Smolniki. Po kilku kilometrach nawierzchnia z asfaltowej zmienia się w gruntową, a okolica staje się coraz bardziej malownicza.
Szlak dociera do wsi Smolniki, z której rozpościerają się przepiękne widoki na centralną część Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Punkt widokowy, znajdujący się w tej miejscowości, nosi nazwę "U Pana Tadeusza" i jest obowiązkowym elementem każdej wycieczki na Suwalszczyznę. Ze Smolnik, gdzie można odpocząć i zjeść coś oraz uzupełnić zapasy, szlak skręca na zachód i prowadzi przez lasy w kierunku Jeziora Hańcza.
W Starej Hańczy, gdzie kiedyś znajdował się dwór, zobaczyć można północny brzeg najgłębszego w Polsce jeziora. Szlak skręca na północ i biegnie przez krótki czas wspólnie z Green Velo. We wsi Kłajpeda szlak zielony odbija w na zachód, i prowadzi dalej przez otwarte tereny do niedużego Jeziora Mauda i wsi o tej samej nazwie. Niedaleko stąd do Puszczy Rominckiej i słynnych akweduktów w Stańczykach. W pobliżu przebiega dawna granica rosyjsko-niemiecka, której strzegły częściowo zachowane do dzisiaj umocnienia graniczne.
Na brzegu Jeziora Mauda ponownie napotykamy szlak Green Velo i obie trasy biegną razem na północ, do drogi we wsi Bolcie. Tam szlak zielony skręca w kierunku Wiżajn. Warto jednak pojechać w kierunku zachodnim, trzymając się drogi rowerowej na szlaku Green Velo. Niespełna kilometr dalej znajduje się "Trójstyk Granic" z miejscem odpoczynku i sławnym monumentem oraz suwalski "Biegun Zimna". To także obowiązkowy element wycieczek po Suwalszczyźnie. Odwiedziwszy punkt styku trzech granic, położony pod lasem, niedaleko miejsca odpoczynku, należy wrócić do szlaku zielonego aby dojechać z powrotem do Wiżajn.

Atrakcje na szlaku:

1. Suwalski Park Krajobrazowy

2. Jezioro Hańcza

3. Smolniki - punkt widokowy "U Pana Tadeusza"

4. Wiżajny - jezioro Wiżajny

5. Bolcie, Trójstyk Granic

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013