Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Czeremcha - Siemiatycze

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
58.5 km
Czas
4:20 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
190 m
Najniższy punkt
122 m
Suma podjazdów
287 m
Suma zjazdów
244 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.45 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Miejsce startu:
Siemiatycze, dworzec PKS
Miejsce końca:
Czeremcha, stacja PKP

Szlak rowerowy Czeremcha - Siemiatycze to blisko 60-kilometrowa, oznakowana kolorem zielonym, trasa rowerowa. Prowadzi w dolinie Bugu przez szereg interesujących miejscowości, z których najciekawszy jest Mielnik. Po drodze ładne widoki, stare cerkwie i kapliczki oraz liczne, zamarłe w czasie podlaskie wioski, w których zobaczyć można wiele tradycyjnych, drewnianych domów. Trasa dość długa, ale niezbyt trudna, w całości biegnie drogami asfaltowymi.


Ogólny przebieg szlaku: Siemiatycze (0,0 km) - Siemiatycze stacja PKP (7,5 km) - Maćkowicze (10,6 km) - Oslowo (15,1 km) - Mielnik (19,2 km) - Adamowo (26,7 km) - Tokary, granica (34,4 km) - Tokary (36,5 km) - Tokary, cerkiew (38,3 km) - Klukowicze (42,7 km) - Zubacze (49,1 km) - Czeremcha (58,5 km).


Szlak rozpoczyna się w centrum Siemiatycz. W mieście tym warto zobaczyć liczne zabytki sakralne kilku wyznań, żyjących tu od wieków w zgodzie obok siebie. Są to: kościół Wniebowzięcia NMP z XVII w, cerkiew prawosławną z XIX w., klasztor misjonarzy oraz dom talmudyczny i synagoga z 1795 roku, obecnie dom kultury. Czasy świetności Siemiatycz przypadają na II połowę XVIII wieku, kiedy to właścicielką miasta była księżna Anna Paulina z Sapiehów Jabłonowska – reformatorka tamtych czasów w zakresie uprawy pól, leśnictwa, bartnictwa prowadzenia kancelarii, a także dworu.
Z Siemiatycz trasa biegnie na wschód, w kierunku Bugu. Mija oddaloną o ponad 7 kilometrów od miasta stację kolejową, by skręcić następnie na południe, w dolinę rzeki. Od tego miejsca rozpoczyna się najładniejszy fragment szlaku. Trasa prowadzi dobrymi, mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi wzdłuż rzeki. Po drodze zobaczyć można betonowe schrony bojowe - pozostałości radzieckich umocnień granicznych tzw. "Linii Mołotowa".
Trasa prowadzi do Mielnika - jednego z najważniejszych dawniej miast Podlasia. Najważniejszym miejscem o charakterze historycznym w tej okolicy jest Góra Zamkowa. Ponad 80 metrów nad poziomem rzeki wznosi się strome wzgórze z grodziskiem z XI wieku oraz punktem widokowym. To tu w 1501 roku został podpisany akt polsko-litewskiej unii mielnickiej. Znajdujący się na wzniesieniu zamek spalono podczas potopu szwedzkiego. Wśród zabytków sakralnych Mielnika znajdziemy: ruiny katolickiego kościoła parafialnego Świętej Trójcy, kościół z XX wieku, cerkiew prawosławną z XIX wieku oraz niewielką synagogę z połowy XIX wieku. Na uwagę zasługuje również rozległa, położona w północnej części wsi, czynna, odkrywkowa kopalnia kredy. To jedyna taka kopalnia w Polsce. Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej prezentuje kilka interesujących eksponatów i wystawę, związaną z historią Podlasia.
Szlak z Mielnika opuszcza dolinę Bugu i zagłębia się w rozległe lasy. W ich środku, w okolicach wsi Adamowo, zobaczyć można potężny kompleks obiektów technicznych - to przepompownia ropy, przesyłanej ze wschodu rurociągiem "Przyjaźń. Szlak następnie biegnie do granicy drogą wojewódzką nr 640, która kończy się ślepo przed granicą.
Stąd trasa zakręca na północ i opuszcza lasy. We wsiach po drodze - Tokary i Zubacze - napotkać można drewniane, zabytkowe cerkwie. Okolica jest niezwykle spokojna, ponieważ wioski w tej części regionu leżą wśród rozległych lasów, blisko granicy z Białorusią, z dala od uczęszczanych dróg i miast. Za wsią Zubacze szlak ponownie wchodzi w lasy, którymi biegnie do Czeremchy, gdzie jest koniec trasy.
Czeremcha to ważny historycznie ośrodek kolejowy, położony na skraju Puszczy Białowieskiej. W końcu XIX w. prowadził tędy trakt towarowy kolei żelaznej Odessa – Królewiec. Wieś powstała w 1905 r., właśnie na węźle strategicznych linii kolejowych. Można w niej zobaczyć muzealne eksponaty kolejnictwa. Funkcjonuje tu międzynarodowe kolejowe przejście graniczne z Białorusią, a w pobliskich Połowcach - nowoczesny terminal dla ruchu samochodowego.
Na miejsce startu można wrócić szlakiem Green Velo przez Nurzec i Grabarkę. Daje to możliwość obejrzenia Góry Grabarki - świętego miejsca prawosławia. Odległość szlakiem Green Velo z Czeremchy do Grabarki wynosi 36 kilometrów, a Siemiatycze odległe są o dalsze 9 km drogą na Boratyniec Laski. Taka pętla wynosi więc razem nieco ponad 100 kilometrów, co odpowiada dystansowi dwudniowej wycieczki rowerowej. Na tym odcinku Green Velo sporo jest dróg gruntowych i kilka wzniesień, więc trasa jest nieco trudniejsza niż asfaltowe drogi, którymi biegnie większość szlaku niebieskiego.

Atrakcje na szlaku:

1. Siemiatycze: zabytki sakralne, układ urbanistyczny

2. Dolina Bugu - widoki

3. Umocnienia Linii Mołotowa (schrony betonowe)

4. Mielnik - kopalnia kredy, zabytki sakralne, Góra Zamkowa, Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej,

5. cerkwie, kapliczki, krzyże przydrożne, zabudowa drewniana miejscowości na szlaku

6. Czeremcha - zabytki sakralne. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013