Język:

Szlaki

Na Górę Zamkową

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.4 km
Czas
2:27 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
227 m
Najniższy punkt
184 m
Suma podjazdów
184 m
Suma zjazdów
227 m
Odcinki o dużym nachyleniu
3
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.19 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Malesowizna-Turtul, węzeł szlaków przy siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Miejsce końca:
Wodziłki, molenna staroobrzędowców

Krótki (niecałe 16 km), ale bardzo interesujący szlak rowerowy, poprowadzony przez środek Suwalskiego Parku Krajobrazowego, z Turtula przez Szurpiły do wsi Wodziłki. Trasa jest urozmaicona i obfituje w piękne widoki. Trasa nadaje się na wycieczkę rekreacyjną i posiada dość dobre oznakowanie, poza ostatnim fragmentem przed Wodziłkami. Nie jest zbyt trudna, ale z uwagi na nawierzchnię najlepiej pokonać ją rowerem górskim.


Ogólny przebieg szlaku: Malesowizna-Turtul (0,0 km) - Szurpiły (6,4 km) - Góra Zamkowa (11,0 km) - Wodziłki (16,0 km).


Początek szlaku znajduje się we wsi Malesowizna-Turtul, przy mostku na Czarnej Hańczy, w pobliżu starego młyna i siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Stamtąd szlak przez nieco ponad 6 km biegnie drogą asfaltową o małym natężeniu ruchu na wschód, do wsi Szurpiły, wspólnie ze szlakiem Green Velo. Po drodze zobaczyć można mini-muzeum, jakim jest Izba Pamięci Jaćwieskiej. Prezentuje ona m.in. eksponaty archeologiczne, jakie znaleziono w okolicy Góry Zamkowej.
Od wsi Szurpiły szlak, głównie po drogach gruntowych, prowadzi na Górę Zamkową. W pobliżu znajduje się kilka niewielkich jezior, z których największe, Szurpiły, ma na środku niewielką wyspę. W średniowieczu mieścił się na Górze Zamkowej duży gród tego pruskiego plemienia. Jeziora otaczają z kilku stron wzniesienie, zwiększając jego walory obronne. Co ciekawe, lustro wody w każdym z jezior znajduje się na innym poziomie. Warto opuścić na chwilę szlak, aby wdrapać się na szczyt Góry Zamkowej, wznoszący się 228 metrów nad poziom morza. Z tego miejsca szczególnie pięknie wygląda panorama okolicy. Widoczne są doskonale tafle jezior, leżące u podnóża wzniesienia.
Dalsza trasa prowadzi na zachód przez lasy i łąki, na których licznie pasą się wesołe, suwalskie krowy. W tej części oznakowanie jest nieco gorsze. Szlak kończy się we wsi Wodziłki, gdzie znajduje się najstarsza w Polsce świątynia staroobrzędowców. Starowiercy, jak inaczej określa się ten odłam prawosławia, to nieliczna i stara grupa wyznaniowa o bardzo surowych zasadach wiary. Prześladowani przez wieki przez cerkiew rosyjską, ukrywali się w odległych zakątkach Imperium Rosyjskiego. Ich niewielkie grupy przetrwały także na Suwalszczyźnie, jak również w okolicach Augustowa. Drewniana świątynia starowierców fachowo nazywa się molenna i jest jednym z najcenniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego na Suwalszczyźnie i reliktem dawnej historii tych ziem. Ze wsi Wodziłki niedaleko, bo tylko 2,5 km, do początku pętli w Turtulu. Dojechać tam można żółtym szlakiem rowerowym.

Atrakcje na szlaku:

1. Suwalski Park Krajobrazowy

2. Turtul - Czarna Hańcza, ruiny młyna

3. Szurpiły - Izba Pamięci Jaćwingów

4. Góra Zamkowa - ścieżka historyczno-przyrodnicza, dawne grodzisko, punkt widokowy

5. Wodziłki - molenna staroobrzędowców

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013