Język:

Szlaki

Historyczny szlak rowerowy w gminie Jarocin

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
36.8 km
Czas
3:15 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
210 m
Najniższy punkt
187 m
Suma podjazdów
127 m
Suma zjazdów
130 m
Nachylenie
0.35 %
Oznakowanie
Czarny
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Jarocin, Zalew Gilówka
Miejsce końca:
Jarocin, Zalew Gilówka

Historyczny szlak rowerowy w gminie Jarocin to propozycja wycieczki rowerowej, połączonej z lekcją historii. Oznakowany kolorem czarnym szlak ma formę pętli o długości 37 kilometrów, biegnącej przez Lasy Janowskie w okolicach Jarocina. Ma charakter tematyczny. Na szlaku znajduje się dużo tablic informacyjnych, przedstawiających historię i zabytki okolic. Liczne miejsca odpoczynku, ładna okolica, rozległe lasy, dość dobrej jakości drogi gruntowe i niemal wolne od samochodów drogi asfaltowe tworzą łatwą, interesującą trasę, doskonałą na rodzinny wypad rowerowy.


Ogólny przebieg szlaku: Jarocin, zalew Gilówka (0,0 km) - Majdan Jarociński (2,4 km) - Domostawa (5,3 km) - Nalepy (9,6 km) - Graba (13,9 km) - Mostki (17,1 km) - Golce (26,1 km) - Szyperki (33,3 km) - Jarocin, zalew Gilówka (36,7 km).


Szlak rozpoczyna się w Jarocinie. To niewielka wieś, znajdująca się w południowej części Lasów Janowskich. Warto tu zobaczyć kościół pw. MB Bolesnej z początku XX w. oraz stary cmentarz i miejsce pamięci związane z Holocaustem. Atrakcją jest też dobrze zagospodarowany zalew na rzece Gilówce - popularne miejsce rekreacyjne.
Szlak wiedzie głównie lasami przez kolejne, ukryte w rozległych, sosnowych lasach miejscowości. Nie ma na nim może wybitnych zabytków, ale w ciekawy sposób trasa prezentuje mniej znane obiekty i nieraz smutną historię tej ziemi. Toczyły się tu walki partyzanckie w czasie powstania styczniowego, a później w czasach II wojny światowej. Tablice szlaku opisują miejsca pamięci, pola bitew, dawne cmentarze, będące pamiątką po minionych latach. W otoczonych lasami wioskach zachowało się dużo tradycyjnych, drewnianych domów. Są też liczne, drewniane i murowane kościoły i kapliczki.
Na pokonanie szlaku potrzebne są mniej więcej 4-5 godzin, więc jest to atrakcyjna propozycja aktywnego spędzenia dnia na łonie przyrody, szczególnie ze starszymi dziećmi. Po wycieczce zaś warto odpocząć nad jarocińskim zalewem.

Atrakcje na szlaku:

1. Lasy Janowskie

2. Jarocin - stary kościół, cmentarz, zalew Gilówka

3. Lokalne zabytki pogrupowane w szlak tematyczny.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013