Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Jarosław - czerwony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
76.1 km
Czas
7:40 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
419 m
Najniższy punkt
200 m
Suma podjazdów
1047 m
Suma zjazdów
1006 m
Odcinki o dużym nachyleniu
24
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.68 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Jarosław, ul. Panieńska przy klasztorze benedyktynek
Miejsce końca:
Jarosław (z uwagi na brak oznakowania, koniec szlaku nie został odnaleziony)

Czerwony szlak rowerowy w gminie Jarosław to propozycja długiej, prawie 80-kilometrowej wycieczki rowerowej, o sumie podjazdów i zjazdów przekraczającej 1000 metrów. Szlak wymaga doskonałej kondycji i ma typowo interwałowy charakter. Po drodze główną atrakcją szlaku są malownicze widoki na Pogórze Dynowskie oraz zabytkowy, drewniany Pruchnik. Napotkać też można liczne kapliczki i krzyże przydrożne oraz stare, drewniane chaty. Trasa poprowadzona jest głównie drogami asfaltowymi w ruchu ogólnym, więc należy uważać na samochody. Jest słabo oznakowana, do nawigacji niezbędna jest mapa szlaku lub śladu GPS. Szlak wyłącznie dla doświadczonych rowerzystów. Na jej przejechanie potrzeba min. 8 godzin forsownej jazdy.


Ogólny przebieg szlaku: Jarosław (0,0 km) - Zarzecze (14,0 km) - Pruchnik (26,0 km) - Kramarzówka (45,4 km) - Helusz (47,6 km) - Wola Węgierska (50,3 km) - droga na Tuligłowy (61,3 km) - Rokietnica (63,9 km) - Jarosław (76,1 km).


Szlak rozpoczyna się w pobliżu starówki w Jarosławiu, obok klasztoru benedyktynek. Stamtąd prowadzi na zachód, obok miejskiego parku i klasztoru dominikanów. Następnie przez kilkanaście kilometrów biegnie przez pola uprawne, w kierunku Pruchnika i wzniesień Pogórza Dynowskiego. Widoki stają się coraz ładniejsze w miarę, jak szlak zbliża się do wzgórz. Pruchnik jest najciekawszą miejscowością na szlaku, słynie z licznych, drewnianych domów i doskonale zachowanego układu urbanistycznego miasteczka. Od tego miejsca zaczyna się najtrudniejszy i jednocześnie najładniejszy fragment całego szlaku, atrakcyjny przede wszystkim z uwagi na liczne podjazdy i zjazdy.
Trasa biegnie głównie drogami asfaltowymi, na których należy uważać na samochody. W pobliżu wsi Jodłówka znajduje się krótki fragment szlaku, posiadający niewygodną do jazdy nawierzchnię (ok. 1 km). Ten odcinek dyskwalifikuje rowery szosowe do jazdy po szlaku. Szlak zatacza pętlę, klucząc dolinami i wzniesieniami Pogórza Dynowskiego, niemal wracając do Pruchnika. Fragment szlaku prowadzi wspólnie z trasą Green Velo, zbliżając się do doliny Sanu. Podgórski odcinek liczy około 30 km i jest najładniejszy na całej trasie.
Dalsza część trasy, od okolic wsi Tuligłowy do Jarosławia, to ponownie pagórkowate, rolnicze tereny, którymi szlak biegnie z powrotem do Jarosławia, kończąc się na południowych przedmieściach miasta. Ciekawym obiektem w tej części szlaku jest sanktuarium w Tuligłowach, jednak z uwagi na długość trasy i jej trudność ciężko zwiedzić ten, oddalony o ok. 2 km od szlaku, zabytek sakralny w ramach jednodniowej wycieczki.

Atrakcje na szlaku:

1. Jarosław - zabytki sakralne, układ urbanistyczny

2. Pruchnik - drewniana zabudowa miasteczka

3. krajobrazy Pogórza Dynowskiego

4. Hawłowice - park, stawy.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013