Język:

Szlaki

Trasa rowerowa gminy Narol nr 5 - pomarańczowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.8 km
Czas
2:54 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
342 m
Najniższy punkt
237 m
Suma podjazdów
230 m
Suma zjazdów
252 m
Nachylenie
0.77 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Narol, rynek
Miejsce końca:
Narol, rynek

Szlak pomarańczowy po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, wytyczonych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 5 i prowadzi z Narola do wsi Łówcza i Rudy Różanieckiej, w całości drogami o małym natężeniu ruchu pojazdów. Trasa liczy około 30 kilometrów i ma typowo rekreacyjny charakter, jednak z uwagi na piaszczyste odcinku polecane są na nią rowery górskie.
Po drodze znajduje się zabytkowa cerkiew w Łówczy i kompleks stawów rybnych w Rudzie Różanieckiej. Oznakowanie trasy nawiązuje do standardu PTTK i ma formę metalowych tabliczek, przybijanych do drzew.

Ogólny przebieg trasy: Narol, rynek (0,0 km) - Łówcza (7,4 km) - Płazów (12,6 km) - Ruda Różaniecka (16,9 km) - Narol (29,8 km).


Trasa rozpoczyna się w Narolu, na rynku miasteczka. W pobliżu znajduje się ratusz, a nieco dalej, poza szlakiem dwa inne, ciekawe obiekty - cerkiew i pałac Łosiów. Można je dołączyć do zwiedzania lub pozostawić na inną wycieczkę, ale zobaczyć je trzeba koniecznie.
Z Narola trasa prowadzi na południe, przez osadę Krupiec. Znajduje się tu odnowiona cerkiew, adaptowana na Centrum Koncertowo-Wystawiennicze. Kolejny etap to przejazd przez teren dość mocno zalesiony. Pewnym utrudnieniem jest długi, ale na szczęście łagodny podjazd, ciągnący się aż do Łówczy. Na tym odcinku nawierzchnia trasy jest złej jakości, co zwiększa uciążliwość trasy. Mozolny podjazd wynagradzają w miarę atrakcyjne widoki na dziewiczy, gęsty las. Dalsza część wycieczki to przejazd przez pola uprawne. Drogi polne są mocno zapiaszczone, i nawet wprawnemu rowerzyście mogą utrudnić życie. Przed wsią Łówcza, po zachodniej stronie trasy, znajduje się mały potok, który w wyniku zjawisk krasowych na pewnym odcinku zanika. Jest tu także mała kapliczka.
We wsi Łówcza warto zobaczyć starą, drewnianą cerkiew, mimo złego stanu jedną z najcenniejszych świątyń, zachowanych na tym obszarze. W pobliżu znajduje się cmentarz z licznymi, kamiennymi krzyżami bruśnieńskimi. W pobliżu znajduje się też stary park, w którym kiedyś istniał dwór.
Z Łówczy szlak skręca na zachód i asfaltowymi drogami, przez rozległe lasy, biegnie do Rudy Różanieckiej, mijając po drodze wieś Płazów. Ruda Różanecka otoczona jest stawami rybnymi. Dawniej w tym miejscu znajdowały się odkrywkowe wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza, przetapianą następnie w niewielkich hutach. W centrum miejscowości znajduje się stary dwór i park podworski.
Przez około 2 km szlak biegnie między stawami rybnymi drogą, na której należy uważać na szybko jadące samochody. Dalsza trasa prowadzi do Narola bardzo przyjemną, asfaltową drogą leśną. Leśny trakt jest wyłączony z ruchu samochodowego i nie wymaga od rowerzysty zbyt dużo wysiłku. Po drodze znajduje się rezerwat "Bukowy Las", chroniący naturalny fragment Puszczy Karpackiej. Wycieczkę kończymy na rynku w Narolu.

Atrakcje na szlaku:

1. Narol - rynek, zabytki sakralne

2. Łówcza: cerkiew, cmentarz, kapliczka, pozostałości dworu

3. Ruda Różaniecka: stawy rybne, pałac

4. Rezerwat przyrody "Bukowy Las".

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013