Język:

Miejsca

Cmentarz żydowski w Kielcach

Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.58 km
Kontakt
Adres:
Pakosz, 25-040 Kielce
Telefon:
783 084 183 (p. Marian)
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia

Cmentarz żydowski znajduje się przy ul. Pakosz, która w XIX w. była położona daleko od ówczesnego miasta. Założenie cmentarza było konsekwencją osadnictwa żydowskiego po zniesieniu przywileju z 1862 r., zakazującego zamieszkania w Kielcach ludności żydowskiej. Autorem założenia był znany kielecki architekt - Franciszek Ksawery Kowalski.

Dozór nad cmentarzem sprawowała jedna z najważniejszych organizacji dobroczynnych tj. Towarzystwo Pomocy dla Ubogich Wyznania Mojżeszowego i Bractwo Pogrzebowe Chwera Kadisza, które zajmowało się również organizowaniem pochówku zgodnie z nakazami religii mojżeszowskiej. W pierwszej połowie XX wieku trwały prace mające na celu rozszerzyć cmentarz. Nagrobki, czyli macewy były wykonane  z marmuru, piaskowca lub granitu. Najstarsza pochodziła z 1873 r., a wiele z nich odznaczało się walorami artystycznymi. Podczas II wojny światowej cmentarz został zdewastowany, a na jego terenie odbywały się egzekucje. W latach 1945-1946 ekshumowano i przeniesiono na cmentarz zwłoki Żydów z byłego getta kieleckiego i pogrzebanych nad brzegiem SIlnicy. W 1946 r. pochowano tu 42 ofiary pogromu kieleckiego. Ostatecznie nekropolia została zamknięta dla celów grzebalnych w 1965 r. Aktualnie cmentarz liczy 3,12 ha. W 1981 r. 150 nagrobków ustawiono w formie lapidarium. W latach 1986 - 1987 cmentarz odrestaurowano i ogrodzono staraniem Fundacji Nissenbaumów i ziomkowsta Żydów kieleckich.

Opracowanie na podstawie J. Szczepański, U. Oettingen, Cmentarze Kieleckie.

 

Cmentarz na co dzień jest zamknięty. Grupy lub osoby indywidualne, które chcą zwiedzić nekropolię, proszone są o kontakt z p. Mariane Krężałkiem, który dysponuje kluczami i otwiera cmentarz po wcześniejszym uzgodnieniu. Tel. 783 084 183 lub 783 084 072.

Zwiedzanie cmentarza jest bezpłatne, jednak istnieje możliwość wsparcia i uiszczenia dowolnych kwot na utrzymanie cmenatrza (sprzątanie, pielęgnacja zieleni, naprawy).

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013