Język:

Szlaki

Niebieski szlak rowerowy w gminie Cieszanów

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
36.0 km
Czas
3:30 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
235 m
Najniższy punkt
208 m
Suma podjazdów
157 m
Suma zjazdów
168 m
Nachylenie
0.45 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"
Miejsce końca:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"

Szlak niebieski w gminie Cieszanów to jeden z czterech szlaków rowerowych, wytyczonych w formie pętli w okolicach Cieszanowa. Trasa liczy 36 kilometrów i biegnie raczej dobrymi drogami, mijając po drodze kilka interesujących zabytków. W pobliżu Cieszanowa zachowały się drewniane i murowane cerkwie grekokatolickie oraz liczne, kamienne krzyże, tzw. krzyże bruśnieńskie. W leżącym na szlaku Gorajcu odbywają się zaś latem znane imprezy, jak festiwal "Folkowisko".
Trasa jest dość dobrze oznakowana i wyposażona w nowe miejsca do odpoczynku rowerzystów.

Ogólny przebieg szlaku: Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (0,0 km) - Niemstów (10,0 km) - Stary Lubliniec (16,7 km) - Nowy Lubliniec (18,5 km) - Gorajec (31,1 km) - Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (36,0 km). Szlak jest dość łatwy i krótki, nadaje się na wycieczkę rowerową.


Cieszanów, w którym rozpoczyna się i kończy trasa, to niewielkie miasteczko, którego historia sięga XVI wieku. Jest tu kilka zabytków sakralnych, w tym mocno zniszczona synagoga i kirkut żydowski, cerkiew grekokatolicka pw. św. Jerzego z 1900 roku oraz kościół katolicki. Zachował się typowy dla kresów układ urbanistyczny, z małym rynkiem w centrum miejscowości. We wschodniej części miasteczka znajduje się duży kompleks rekreacyjny "Wędrowiec", z terenami rekreacyjnymi i bazą noclegową.
Szlak rozpoczyna się w przy kompleksie rekreacyjnym nad Brusienką. Z tego miejsca trasa biegnie na zachód, do wsi Niemstów. Zobaczyć tu można murowaną cerkiew z początku XX wieku, zamienioną obecnie na kościół katolicki. We wsi znajdują się zabudowania dawnego państwowego gospodarstwa rolnego, mocno obecnie zniszczone. Trasa biegnie dalej na północ, mijając zbiornik wodny na potoku Wirowa. Prowadzi przez pola do wsi Stary Lubliniec, w której znajduje się kolejna, murowana cerkiew. Świątynię wybudowano w okresie międzywojennym i również obecnie pełni funkcję świątyni katolickiej.
Następnie szlak prowadzi na wschód, skrajem rozległych lasów Puszczy Solskiej, do wsi Gorajec. Miejscowość ta, kiedyś kojarząca się głównie z krwawymi wydarzeniami związanymi z walkami polsko-ukraińskimi, sławna jest obecnie z festiwalu "Folkowisko" i innych imprez, organizowanych przez miejscowych pasjonatów kultury ludowej. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedną z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Wybudowano ją w XVI wieku. Z Gorajca szlak wraca do Cieszanowa, zamykając tym samym pętlę.

Atrakcje na szlaku:

1. Cieszanów - zabytki sakralne, układ urbanistyczny

2. Niemstów - dawna cerkiew murowana

3. Stary Lubliniec - dawna cerkiew murowana

4. Gorajec: cerkiew, cmentarz, zabytki sakralne, Chutor Gorajec - imprezy folklorystyczne.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013