Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminie Narol nr 1 - zielona

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
27.4 km
Czas
2:38 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
306 m
Najniższy punkt
251 m
Suma podjazdów
171 m
Suma zjazdów
179 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.62 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Narol, rynek
Miejsce końca:
Narol, rynek

Szlak zielony po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, wytyczonych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 1 i prowadzi z Narola do rezerwatu "Szumy nad Tanwią", głównie drogami asfaltowymi i gruntowymi. Trasa liczy 28 kilometrów i ma typowo rekreacyjny charakter. Jest średnio trudna, a po drodze napotkać można wiele ciekawych miejsc. Warto dołożyć kilka kilometrów, aby zobaczyć atrakcje turystyczne, położone w pobliżu szlaku.


Ogólny przebieg trasy: Narol, rynek (0,0 km) - Rebizanty, rezerwat Szumy nad Tanwią (10,8 km) - Ruda Różaniecka (12,5 km) - Huta Różaniecka (16,7 km) - Narol (27,4 km).


Szlak jest bardzo przyjemny i typowo rekreacyjny. Szlak posiada bardzo dobre oznakowanie i infrastrukturę turystyczną. Jego atutem są ciekawe miejsca. Na trasie zobaczyć można liczne, kamienne krzyże i pomniki - miejsca pamięci. Z uwagi na ruch samochodowy na części trasy, nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi.

Trasa rozpoczyna się w Narolu, na rynku miasteczka. W pobliżu znajduje się ratusz, a nieco dalej, poza szlakiem dwa inne, ciekawe obiekty - cerkiew i pałac Łosiów. Można je dołączyć do zwiedzania lub pozostawić na inną wycieczkę, ale zobaczyć je trzeba koniecznie.

Z początku asfaltową szlak prowadzi w kierunku zachodnim, wzdłuż niewielkiej w tym miejscu Tanwi. Trasa biegnie szutrowym, leśnym duktem, skrytym w leśnej gęstwinie. Odcinek dość sympatyczny, w szczególności w upalne dni. Kolejny etap, to przejazd asfaltowym odcinkiem wzdłuż Tanwi, kończący się przy drodze i moście na tej rzece. Warto oddalić się od przebiegu szlaku o około 200 m i przespacerować się nad urokliwymi kaskadami na rzece Tanew, aby posłuchać roztoczańskich szumów. To główna atrakcja całej wycieczki.
Następnie rowerzystę czeka mozolna wspinaczka asfaltowym podjazdem przez pola w kierunku Huty Różanieckiej. Mocno wznoszący się odcinek ma długość około 1 kilometra i nachylenie do 10%. Zwieńczeniem wspinaczki będzie zapierający dech w piersiach widok na Roztocze. Dalej, szybkim asfaltowym zjazdem, trasa prowadzi w dół wzgórza. Tuż u podnóża wzniesienia warto zatrzymać się na moment, celem obejrzenia ruin starej cerkwi. W tym miejscu zaczyna się wieś Huta Różanecka, w której znajdowała się kiedyś huta szkła - stąd nazwa. W pobliżu są liczne, stare kamieniołomy.
Dalszy etap to przejazd odcinkiem asfaltowym drogi o niskim natężeniu ruchu, ale należy być dość czujnym i zwracać uwagę na zdecydowanie zbyt szybko poruszające się samochody. Droga prowadzi do Rudy Różaneckiej, wsi otoczonej stawami rybnymi. Dawniej w tym miejscu znajdowały się odkrywkowe wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza, przetapianą następnie w niewielkich hutach. Szlak nie prowadzi do samej wsi, lecz skręca w las w kierunku wschodnim. Można wydłużyć wycieczkę do centrum miejscowości, w której znajduje się stary dwór i park podworski.
Dalsza trasa prowadzi do Narola bardzo przyjemną, asfaltową drogą leśną. Leśny trakt jest wyłączony z ruchu samochodowego i nie wymaga od rowerzysty zbyt dużo wysiłku. Po drodze znajduje się rezerwat "Bukowy Las", chroniący naturalny fragment Puszczy Karpackiej. Wycieczkę kończymy na rynku w Narolu.

Atrakcje na szlaku:

1. Narol - rynek, pałac Łosiów, zabytki sakralne

2. Dolina Tanwi (Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej)

3. Rezerwat "Szumy nad Tanwią"

4. Huta Różanecka - ruiny cerkwi, kapliczka, domy drewniane, dawne kamieniołomy

5. Ruda Różanecka - stawy rybne, pałac

6. Rezerwat przyrody "Bukowy Las"

7. Pomniki i krzyże przydrożne

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013