Język:

Szlaki

Szlak Forteczny (odcinek północny)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.6 km
Czas
4:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
344 m
Najniższy punkt
204 m
Suma podjazdów
279 m
Suma zjazdów
284 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.83 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Przemyśl, Wybrzeże Jana Pawła II przy Pomniku Orląt Przemyskich
Miejsce końca:
Przemyśl, Wybrzeże Jana Pawła II przy Pomniku Orląt Przemyskich

Szlak "Forteczny" - odcinek północny, to oznakowana zielonym kolorem trasa rowerowa, prowadząca dookoła zewnętrznego pierścienia północnej części fortyfikacji Przemyśla. Trasa liczy ok. 34 km. Miejscami jest dość trudna, z uwagi na błotniste drogi i odcinki ze sporym ruchem samochodowym. Szlak biegnie w pobliżu kilkunastu fortów, z których największym jest fort San Rideau. Ponadto, wielką atrakcją szlaku są malownicze widoki na dolinę Sanu, Przemyśl i Pogórze Przemyskie oraz możliwość zobaczenia arboretum w Bolestraszycach.


Ogólny przebieg szlaku: Przemyśl, Wybrzeże Jana Pawła II przy Pomniku Orląt Przemyskich (0,0 km) - Bolestraszyce, arboretum (8,8 km) - Fort San Rideau (9,8 km) - Żurawica (15,0 km) - Duńkowiczki (18,2 km) - Kuńkowce (29,5 km) - Przemyśl, Wybrzeże Jana Pawła II przy Pomniku Orląt Przemyskich (km 33,6).


Szlak zaczyna się na bulwarach nad Sanem, naprzeciwko centrum miasta. W pierwszej części biegnie w górę rzeki, bulwarami szlaku Green Velo. Oba szlaki prowadzą razem do Bolestraszyc. Za miastem należy uważać na drogę z dużym ruchem samochodowym.
Pierwszym i jednocześnie bardzo interesującym punktem na szlaku są Bolestraszyce. Znajduje się tu Zakład Fizjografii i Arboretum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Stanowi on kontynuację i rozszerzenie dawnych założeń parkowych rodów Drohojowskich i Michałowskich. W tym jednym miejscu zgromadzono kilka tysięcy gatunków drzew i roślin, tworząc wyjątkowy, zwłaszcza wiosną, "rajski ogród". Na szczególną uwagę zasługuje wąwóz azaliowy czy rododendronowa pergola w majowej porze kwitnienia. Arboretum szczyci się jedną z największych kolekcji polskich gatunków kosaćców. Latem szczególnie przyjemny jest spacer kładką na Dużym Stawie, z której można oglądać egzotyczne gatunki ryb i żółwie błotne. Panorama stawu z tarasu widokowego należy do najpiękniejszych w całym parku. Ciekawym doświadczeniem jest też spacer wiklinowym labiryntem. Wielką atrakcją arboretum jest nocne zwiedzanie z okazji Nocy Świętojańskiej, połączone z koncertem pod gwiazdami.
W pobliżu znajdują się monumentalne i owiane przerażającą legendą, ruiny Fortu XIII Twierdzy Przemyśl o nazwie „San Rideau” (fr. Osłona Sanu). Właśnie do niego prowadzi trasa forteczna, pozostawiając szlak Green Velo.
Od tego miejsca rozpoczyna się cały szereg kilkunastu fortów, otaczającym miasto od północy wachlarzem umocnień. Ich pas kończy się w Łętowni, gdzie trasa rowerowa ponownie dociera w pobliże Sanu, poniżej Przemyśla. Szlak łączy niemal wszystkie te obiekty obronne, z tego powodu nie zawsze biegnąc dobrymi drogami i czasem pokonując spore wzniesienia, wykorzystane do posadowienia części fortów. Jednak taki przejazd pozwala zobaczyć rozmach, z jakiem zaprojektowano i wykonano umocnienia Twierdzy Przemyśl - jednej z największych fortec Europy. Po drodze szlak przebiega przez miejscowości Żurawicę i Duńkowiczki, przecinając drogi prowadzące do Przemyśla. Niestety, większość z obiektów obronnych nie zachowała się w zbyt dobrym stanie i jest możliwa do zobaczenia z zewnątrz.
Końcowy odcinek szlaku staje się dość uciążliwy z uwagi na konieczność podjazdu na spore wzniesienia w okolicach ostatniego fortu - Łętownia. Nagrodą jest jednak piękny widok na dolinę Sanu oraz położone poniżej miasto Przemyśl. Z tego miejsca szlak, dość ruchliwą niestety drogą, prowadzi z powrotem do centrum Przemyśla.

Atrakcje na szlaku:

1. Przemyśl - zabytki miasta

2. Twierdza Przemyśl - zewnętrzny pierścień fortyfikacji

3. Bolestraszyce - arboretum

4. Panorama Pogórza Przemyskiego i Bramy Przemyskiej.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013