Język:

Szlaki

Szlak Forteczny (odcinek południowy)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
41.7 km
Czas
4:18 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
383 m
Najniższy punkt
198 m
Suma podjazdów
531 m
Suma zjazdów
534 m
Odcinki o dużym nachyleniu
6
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.27 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Przemyśl, Brama Sanocka Dolna, obok wyciągu krzesełkowego
Miejsce końca:
Przemyśl, skrzyżowanie ulicy Wybrzeże Witosa i Sportowej (bulwar nad Sanem)

Szlak "Forteczny" - odcinek południowy, to oznakowana zielonym kolorem trasa rowerowa, prowadząca dookoła zewnętrznego pierścienia południowej części fortyfikacji Przemyśla. Trasa liczy ok. 42 km. Miejscami jest dość trudna, z uwagi na błotniste drogi, spore podjazdy i ruch samochodowy. Szlak biegnie w pobliżu kilku fortów, z których najciekawszy i udostępniony do zwiedzania jest fort Salis Soglio w Siedliskach. Ponadto, wielką atrakcją szlaku są malownicze widoki i liczne zabytki sakralne.


Ogólny przebieg szlaku: Przemyśl, Brama Sanocka Dolna, okolice wyciągu krzesełkowego (0,0 km) - Prałkowce (2,0 km) - zakręt drogi krajowej nr 25 (6,4 km) - Prałkowce, Fort VII (8,5 km) - Iwanowa Góra, fort VI (14,0 km) - Fort V, Biadoliny (15,8 km) - Pikulice (18,5 km) - Łuczyce (24,0 km) - Siedliska, Fort I Salis Soglio (27,4 km) - droga krajowa nr 28 (32,3 km) - Przemyśl, skrzyżowanie ulicy Wybrzeże Witosa i Sportowej (km 41,7).


Szlak zaczyna się w południowej części Przemyśla, pod wzgórzem zamkowym, przy Bramie Sanockiej. Trasa z początku mocno zniechęca przebiegiem wzdłuż bardzo ruchliwej drogi. Jednak po pokonaniu pierwszych sześciu kilometrów i minięciu wsi Prałkowce, gdzie znajduje się ciekawy kościół - dawniejsza cerkiew oraz fort, szlak robi się znacznie ciekawszy i dużo bardziej wymagający. Liczne zjazdy i podjazdy prowadzą na szczyt dwóch wzniesień, z których rozpościerają się piękne widoki na Pogórze Przemyskie, miasto Przemyśl i dolinę Sanu. To najciekawsza i jednocześnie najbardziej męcząca część całego szlaku. Od fortu na szczycie Iwanowej Góry trasa prowadzi w dół, biegnąc w kierunku wschodnim.
Dalszy odcinek trasy jest nieco łatwiejszy i biegnie wśród niewielkich wzgórz, między którymi znajdują się niewielkie wioski, w których zobaczyć można zabytkowe kościoły i cerkwie. Na wzniesieniach pomiędzy miejscowościami częściowo zachowały się forty zewnętrznego pierścienia fortyfikacji. Niestety, większość z nich nie jest udostępniona do oglądania czy wejścia.
Za to w leżącej na szlaku wsi Siedliska, niemal przy samej granicy z Ukrainą, zachował się jeden z najciekawszych fortów twierdzy - Fort I Salis Soglio. W odróżnieniu od pozostałych, ten obiekt jest udostępniony do zwiedzania, oczywiście z wyłączeniem jego leżącej za granicą polsko-ukraińską części. Warto obejrzeć go i zapoznać się z historią twierdzy i walkami, którymi tu toczono w czasie I wojny światowej. W pobliżu znajdują się stanowiska lęgowe rzadkiego ptaka - żołny, objęte ochroną jako rezerwat "Skarpa Jaksmanicka".
Od fortu Salis Soglio trasa rowerowa prowadzi w kierunku północnym, do drogi krajowej nr 28, prowadzącej do przejścia granicznego w Medyce. Szlak wraca w kierunku Przemyśla, niestety ponownie - jak w pierwszej części - ruchliwą szosą. Omija centrum miasta od północy i wzdłuż Sanu wraca na bulwary nadrzeczne w pobliżu punktu początkowego.

Atrakcje na szlaku:

1. Przemyśl - zabytki miasta

2. Twierdza Przemyśl - zewnętrzny pierścień fortyfikacji

3. Siedliska - fort Salis Soglio udostępniony do zwiedzania

4. Zabytkowe kościoły i cerkwie

5. Panorama Pogórza Przemyskiego i Bramy Przemyskiej.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013