Język:

Szlaki

Niebieski szlak dookoła Jarosławia

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
41.8 km
Czas
2:55 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
266 m
Najniższy punkt
186 m
Suma podjazdów
310 m
Suma zjazdów
285 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.71 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Jarosław, rynek
Miejsce końca:
Jarosław, rynek

Niebieski szlak rowerowy w gminie Jarosław to trasa licząca nieco ponad 40 kilometrów, mająca formę pętli, łączącej dwa bardzo ciekawe, leżące w dolinie Sanu i obfitujące w zabytki miasta: Jarosław i Radymno. Na szlaku sporo interesujących zabytków, teren jest raczej płaski, a trasa poprowadzona głównie drogami asfaltowymi.


Ogólny przebieg szlaku: Jarosław, rynek (0,0 km) - Sobiecin (4,7 km) - Wietlin (10,8 km) - Wysocko (12,3 km) - Radymno (20,5 km) - Łowce (26,7 km) - Chłopice (32,5 km) - Kidałowice (37,1 km) - Widna Góra (38,9 km) - Jarosław, rynek (41,8 km).


Szlak jest niestety bardzo słabo oznakowany, a w kilku miejscach prowadzi bardzo ruchliwymi drogami. Warto więc zabrać ze sobą mapę lub GPS, a z uwagi na natężenie ruchu samochodów nie jest on polecany na rodzinne wycieczki rowerowe. Trasę warto pokonywać w pierwszej kolejności prawym brzegiem Sanu, dzięki czemu oszczędzony zostanie rowerzyście stromy podjazd na Piękną Górę na południowych przedmieściach Jarosławia (ponad 50 metrów na dystansie ok. 1,5 kilometra), a ostatni fragment wycieczki prowadzić będzie "z górki".
Szlak rozpoczyna się na rynku w Jarosławiu. Liczne zabytki tego miasta zasługują na odrębne zwiedzanie. Z centrum szlak prowadzi na drugi brzeg Sanu, dość ruchliwą drogą na Lubaczów. Na szczęście na rondzie opuszcza drogę wojewódzką i wiedzie w górę doliny Sanu, do wsi Sobięcin. Krajobraz okolicy jest typowo rolniczy, a teren ma charakter równinny aż do Radymna. Po drodze warto zobaczyć stary kościół w Wietlinie i otoczony pięknym parkiem pałac w Wysocku. Od tego miejsca szlak przez kilka kilometrów prowadzi drogą rolniczą, przekraczając rzekę Szkło - wartki, prawobrzeżny dopływ Sanu.
Następnie trasa biegnie dość ruchliwą drogą krajową do Radymna, gdzie prowadzi na rynek. To stare miasto ma liczne zabytki sakralne oraz ciekawą zabudowę centrum. Od Radymna szlak prowadzi na zachód, w kierunku wzgórz na lewym brzegu Sanu. Teren staje się bardziej urozmaicony. Po drodze szlak biegnie przez kilka wsi - Łowce, Chłopice i Kidałowice, przez chwilę tuż obok autostrady A4. W Łowcach zobaczyć można zabytkowy kościół, a w Chłopicach zachował się dwór z parkiem i również zabytkowy kościół. Pagórkowaty teren, którym wiedzie trasa, powoli opada w kierunku Pięknej Góry i Jarosławia.

Atrakcje na szlaku:

1. Jarosław - zabytki, układ urbanistyczny

2. Radymno - zabytki, układ urbanistyczny

3. Stare kościoły i dwory - Wietlin, Wysocko, Chłopice, Łowce

4. Dolina rzeki Szkło.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013