Język:

Szlaki

Skierbieszowska Trasa Rowerowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
43.8 km
Czas
3:45 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
285 m
Najniższy punkt
198 m
Suma podjazdów
385 m
Suma zjazdów
385 m
Odcinki o dużym nachyleniu
10
Nachylenie
0.87 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Skierbieszów, budynek Urzędu Gminy
Miejsce końca:
Skierbieszów, budynek Urzędu Gminy

Skierbieszowska Trasa Rowerowa zgodnie z nazwą prowadzi rowerzystów przez malownicze, pagórkowate tereny okolic Skierbieszowa. Rozpoczyna się ona i kończy w tej historycznej miejscowości, dawniej będącej jedną z rezydencji chełmskich biskupów. Znajdował się tu kiedyś również zamek, który nie zachował się do dzisiaj. Zobaczyć za to można renesansowy kościół o pięknym, barokowym wnętrzu.

Ogólny przebieg szlaku: Skierbieszów (0,0 km) - Kalinówka (5,7 km) - Sulmice (8,1 km) - Zawoda (13,7 km) - Osiczyna (20,2 km) - Hajowniki (24,4 km) - Iłowiec (27,8 km) - Sławęcin (35,0 km) - Łaziska (37,1 km) - Iłowiec (40,0 km) - Skierbieszów (44,2 km).


Trasę wytyczono przez drogi i bezdroża Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. To niezwykle malowniczy teren, obfitujący w piękne widoki i rozległe panoramy, rozciągające się z niewysokich wzgórz. Po drodze napotkać można liczne, stare, drewniane chaty, wąwozy lessowe i kredowe wzniesienia, porośnięte stepową roślinnością. Podróżując tym szlakiem napotkamy urokliwe wąwozy lessowe oraz małe, wijące się wśród złocistych pól potoki. To właśnie widoki i przyroda są największymi atutami tej trasy. Na rowerzystów czekają dwa specjalnie urządzone w malowniczych miejscach punkty odpoczynku.
Cała trasa ma blisko 45 km, jednak jej oznakowanie znajduje się w stanie szczątkowym, a niektóre odcinki są praktycznie nieprzejezdne rowerem. Blisko 30 km szlaku poprowadzono lokalnymi asfaltowymi drogami, lecz około 5 km trasy prowadzi przez zarośnięte chaszczami dróżki, po których często trzeba prowadzić rower. Przez to nie do końca nadaje się tak dla miłośników MTB, jak i na wycieczkę rodzinną. Szlak często wspina się na wzniesienia, typowe dla tej okolicy. Z tego powodu trasa wymaga dobrej kondycji, do jej pokonania potrzebny jest rower MTB, a w nawigacji niezbędna jest mapa.

Atrakcje na szlaku:

1. Skierbieszów - zabytki sakralne, układ urbanistyczny.

2. Duża liczba starych, drewnianych chat w we wsiach na szlaku

3. Lokalne zabytki sakralne - kapliczki, kaplice

4. Walory krajobrazowe - panoramy wzgórz Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego

5. Wąwozy lessowe, skarpy lessowe i kredowe (stanowiska kserotermicznej roślinności).

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013