Język:

Szlaki

Roztoczański Szlak Rowerowy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
45.3 km
Czas
4:30 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
224 m
Najniższy punkt
339 m
Suma podjazdów
431 m
Suma zjazdów
386 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Zwierzyniec, centrum (skrzyżowanie przy budynku Ordynacji Zamojskich)
Miejsce końca:
Majdan Sopocki, skrzyżowanie dróg w centrum miejscowości

Ten liczący 45 km szlak prowadzi przez jeden z najciekawszych fragmentów Roztocza. W pierwszej części biegnie przez Roztoczański Park Narodowy, a w drugiej, od wsi Guciów, przez teren Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Kończy się zaś na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Prowadzi głównie przez mieszane w pierwszej, a sosnowe w drugiej części lasy, porastające piaszczyste, pagórkowate tereny tego malowniczego regionu Lubelszczyzny.

Ogólny przebieg szlaku: Zwierzyniec (0,0 km) - Guciów (8,6 km) - Bondyrz (11,4 km) - Hutki (17,5 km) - Krasnobród, kaplica św. Rocha (23,4 km) - Krasnobród (25,1 km) - Łuszczacz (32,7 km) - Ciotusza Nowa (38,9 km) - Majdan Sopocki (45,3 km).


Szlak rozpoczyna się w centrum Zwierzyńca. Do Krasnobrodu biegnie doliną rzeki Wieprz, a następnie, wzniesieniami i leśnymi duktami o dość piaszczystej nawierzchni, do miejscowości Majdan Sopocki. Na trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc i obiektów, ale z uwagi na nawierzchnie i przewyższenia w drugiej części (za Krasnobrodem) w całości jest polecany raczej doświadczonym rowerzystom o dobrej kondycji. Jego pierwsza część, od Zwierzyńca do Krasnobrodu (ok. 25 km) jest znacznie łatwiejsza, i chyba ciekawsza.
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany. Jedynie pomiędzy miejscowościami Trzepieciny i Bondyrz, w dolinie Wieprza, znajdują się pozbawione znaków rozwidlenia. Znaki wykonane są w standardzie PTTK, metalowe typu R-1 i R-3 oraz malowane na drzewach. Szlak jest również dobrze zagospodarowany, szczególnie na pierwszym odcinku, między Zwierzyńcem a Krasnobrodem. Po drodze napotkamy liczne miejsca odpoczynku, szczególnie w dolinie Wieprza. W drugiej, trudniejszej części trasy, zagospodarowanie jest słabsze, za to znajduje się tam więcej tablic z mapami szlaku.
W zasadzie szlak składa się z dwóch, zupełnie różnych swoim charakterem, odcinków. Pierwsza część, biegnąca w dolinie Wieprza od Zwierzyńca do miejscowości Hutki, to trasa łatwa i raczej płaska, pozbawiona dłuższych podjazdów i zjazdów. Do miejscowości Guciów biegnie przez park narodowy i jest zdecydowanie najatrakcyjniejsza krajobrazowo. We wsi Guciów zobaczyć można prywatny skansen - zagrodę etnograficzną, będącą jedną z największych atrakcji tego szlaku, również dla dzieci. Ta część trasy kończy się we wsi Hutki, nad zalewem na Wieprzu, przed Krasnobrodem.
W tym miejscu szlak odbija na południe, wspinając się na pierwsze ze wzniesień, które pojawiają się w drugiej części trasy. Różnica wysokości jest dość znaczna i rowerzysta ma do pokonania podjazd ok. 90 metrów na odcinku ok. 3 km. Na szczęście, ten odcinek trasy ma dość dobrą, gruntową nawierzchnię. Poprowadzenie szlaku przez to, dominujące nad Krasnobrodem wzniesienie ma swój cel. Po pokonaniu przełęczy trasa kieruje się lasem w kierunku kaplicy św. Rocha - malowniczego, owianego licznymi legendami obiektu sakralnego w rezerwacie o tej samej nazwie. To miejsce jest bardzo popularnym celem spacerów dla turystów i kuracjuszy, przebywającym w niedalekim Krasnobrodzie.
Osoby, które chcą uniknąć tego sporego podjazdu i zjazdu, mogą we wsi Hutki zrezygnować z podjazdu i pojechać prosto do Krasnobrodu. Pozwoli to na zobaczenie centrum i zabytków tego popularnego, roztoczańskiego kurortu. Do kapliczki św. Rocha dojechać można od Krasnobrodu ulicą Kościuszki, a po jej odwiedzeniu kontynuować podróż szlakiem. Można też "zawinąć pętelkę", jadąc szlakiem od Hutek do kapliczki i zjechać do Krasnobrodu, skąd następnie wygodnie można wrócić przez Hutki z powrotem do Zwierzyńca, przejeżdżając łatwiejszą i ciekawszą połowę szlaku.
Dalsza część szlaku jest znacznie trudniejsza i wymaga dobrej kondycji. Od Krasnobrodu, aż do doliny rzeki Sopot, w miejscowości Ciotusza Stara i Ciotusza Nowa i dalej, wzdłuż tej rzeki, szlak biegnie leśnymi drogami, miejscami o bardzo piaszczystej nawierzchni. Po drodze jest też kilka sporych podjazdów i zjazdów. Wytrwały rowerzysta dojedzie szlakiem do Majdanu Sopockiego, gdzie odpocząć można nad popularnym wśród mieszkańców i turystów zalewem na rzece Sopot. Niedaleko stąd już do turystycznych miejscowości Susiec i Józefów oraz rezerwatów nad Tanwią i rzeką Sopot. Szlakiem Green Velo wrócić można na miejsce startu przez Józefów i Górecko do Zwierzyńca, jest to jednak spora i wymagająca dobrej kondycji wyprawa.

Atrakcje na szlaku:

1. Zwierzyniec - liczne zabytki i atrakcje

2. Dolina rzeki Wieprz

3. Roztoczański Park Narodowy

4. Skansen Zagroda Guciów

5. Krasnobród - zalew, muzeum, sanktuarium

6. Kaplica Św. Rocha

7. Zalew w Majdanie Sopockim. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.

Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013