Język:

Szlaki

Szlak "Lasy Sobiborskie"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
36.1 km
Czas
4:00 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
218 m
Najniższy punkt
161 m
Suma podjazdów
171 m
Suma zjazdów
160 m
Nachylenie
0.49 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Włodawa, ul.Kraszewskiego
Miejsce końca:
Wola Uhruska, ul. Parkowa

Oznakowany kolorem czerwonym szlak prowadzi leśnymi duktami przez rozległy kompleks Lasów Sobiborskich, objętych ochroną jako park krajobrazowy. Liczy 36 kilometrów i wytyczono go z Włodawy przez Okuninkę i Sobibór do Woli Uhruskiej nad Bugiem. Tereny, przez które przebiega, to głównie piaszczyste, porośnięte sosnami równiny. Jest szlakiem trudnym, przede wszystkim z uwagi na bardzo ciężkie do przejechania rowerem odcinki piaszczystych, leśnych dróg, którymi poprowadzono szlak. Wskazana jest na wyprawie dobra mapa lub ślad GPS trasy, z uwagi na braki w oznakowaniu. Standard oznakowania nawiązuje do szlaków PTTK, są to tabliczki metalowe i znaki malowane, niestety dość stare i rzadko rozmieszczone. Odcinki asfaltowe stanowią jedynie niecałe 10 km całej trasy i są to raczej mało uczęszczane przez pojazdy drogi lokalne. Niemal cała trasa prowadzi po płaskim terenie, jedyne wzniesienie to krawędź doliny Bugu w pobliżu Woli Uhruskiej, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa.

Ogólny przebieg szlaku: Włodawa, centrum (0,0 km) - Okuninka, kąpielisko (6,0 km) - Rezerwat "Żółwiowe Błota" (15,1 km) - Sobibór, Muzeum (17,2 km) - Rezerwat "Jezioro Brudzieniec" (22,0 km) - Rezerwat "Trzy Jeziora" (24,0 km) - leśniczówka Stulno (26,8 km) - Majdan Stuleński (31,7 km) - Wola Uhruska, wieża widokowa (35,4 km) - Wola Uhruska (36,1 km).


Atutem szlaku jest zaś teren, przez który prowadzi. Rozpoczyna się on w obfitującej w zabytki, nadbużańskiej Włodawie, zwanej "Miastem Wielu Kultur". Początek szlaku w tym mieście oraz koniec w Woli Uhruskiej to jednocześnie punkty styczne ze szlakiem Green Velo, który szlak przecina jeszcze dwukrotnie pomiędzy tymi miejscowościami. Jednak z uwagi na wspomnianą, piaszczystą nawierzchnię, raczej nie powinien stanowić on alternatywy dla podróży szlakiem Green Velo.
Okolica ta była widownią walk partyzanckich w okresie powstania styczniowego, podczas II wojny światowej oraz w latach powojennych. Do 1945 roku większość mieszkańców wsi stanowili Ukraińcy, których przesiedlono po wojnie na tzw. Ziemie Odzyskane, a część wyemigrowała do ZSRR. Pamiątką po dawnych mieszkańcach są bogato rzeźbione, drewniane domy, zachowane w ukrytych wśród lasów wsiach i przysiółkach.
Współczesną atrakcją turystyczną i doskonałym miejscem odpoczynku na szlaku jest położona w pobliżu Włodawy, turystyczna miejscowość Okuninka. Znajduje się ona nad posiadającym krystalicznie przezroczystą wodę, krasowym jeziorem Białym. To niezwykle popularne w okresie wakacyjnym miejsce jest tłumnie odwiedzane przez mieszkańców Lubelszczyzny. Jest tu plaża, kąpielisko i ośrodek sportów wodnych. Okuninka posiada także wyjątkowo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną i gastronomiczną.
Posiadający dobrą mapę rowerzysta z pewnością będzie zainteresowany odwiedzeniem kilku, położonych w pobliżu szlaki, ciekawych miejsc. Nie są one niestety oznakowane drogowskazami. Do najbardziej interesujących należą dwa rezerwaty przyrody: Żółwiowe Błota i Trzy Jeziora. Chronią one ukryte wśród lasów jeziorka i torfowiska, zamieszkałe przez liczne i rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym przez żółwie błotne. Tego rzadkiego gada można tu spotkać, leczy wymaga to sporej dozy szczęścia. Szczególnie rezerwat Trzy Jeziora jest dobrze zagospodarowany turystycznie. Są tu ścieżki spacerowe po bagnach i wieża widokowa, wykonane w ramach ścieżki edukacyjnej "Stulno".
Lasy Sobiborskie, słynące dziś przede wszystkim z dziewiczej przyrody, były jednak w przeszłości świadkiem jednej z najczarniejszych kart historii Europy. W cieniu sosen lasów sobiborskich, w pobliżu stacji kolejowej Sobibór-Stacja, znajduje się miejsce kaźni 170 000 pomordowanych przez hitlerowców Żydów z Polski i z wielu, okupowanych w czasie II wojny światowej, krajów. Obecnie jest to Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Szlak rowerowy przebiega obok udostępnionego do zwiedzania terenu dawnego obozu. Znajduje się tam Aleja Pamięci, rzeźby i tablice, przypominające o Holokauście i mrocznych czasach okupacji.
Szlak kończy się w turystycznej miejscowości Wola Uhruska, malowniczo położonej w dolinie Bugu. Panoramę rzeki podziwiać można z położonej w pobliżu szlaku, drewnianej wieży widokowej.

Atrakcje na szlaku:

1. Włodawa - zabytki tego wielokulturowego miasta

2. Okuninka - miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, plaża i kąpielisko nad Jeziorem Białym, sporty wodne

3. Rezerwat przyrody "Żółwiowe Błota"

4. Kompleks leśny Lasów Sobiborskich

5. Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze

6. Rezerwat przyrody "Trzy Jeziora" i ścieżka edukacyjna Stulno

7. Wieża widokowa w Woli Uhruskiej

8. Turystyczna miejscowość Wola Uhruska nad Bugiem.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013