Język:

Szlaki

Południowe panoramy Chełma

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.2 km
Czas
3:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
236 m
Najniższy punkt
194 m
Suma podjazdów
186 m
Suma zjazdów
198 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.57 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Chełm, MOR Chełm-Bazylany, w pobliżu cmentarza wojskowego
Miejsce końca:
Chełm, droga woj. 812 (róg ulicy Majdan i Zawadówka przy kościele pw. Przenajświętszej Trójcy)

Szlak, zgodnie ze swoją nazwą, pozwala na zapoznanie się z falistym, obfitującym w rozległe panoramy krajobrazem Pagórów Chełmskich, położonych na południe od tego miasta. Pomimo, że liczy on ponad 30 kilometrów, rowerzysta w czasie wycieczki nie oddali się więcej, niż 10 km od białych wież kościołów na Górce Chełmskiej. Dzięki temu wielokrotnie będzie miał on okazję podziwiać panoramę tego miasta, dominującą ponad rozpościerającymi się we wszystkich kierunkach, pofalowanymi polami uprawnymi.
Szlak szczególnie godny jest uwagi wczesnym latem, przed żniwami. Wtedy jazda nim będzie przypominać - jak w piosence Stinga - wędrówkę przez pola pełne złota. Oczywiście będzie to złoto kłosów pszenicy i innych, uprawianych na tym terenie od wieków zbóż. Dają one doskonałe plony, gdyż lessowa gleba okolic Chełma jest niezwykle żyzna. Cechą szlaku są właśnie rozległe widoki, a odpoczynkiem na trasie może być kąpiel w sztucznym jeziorze Żółtańce, będącym miejskim kąpieliskiem nad rzeką Uherką. Teren, przez który biegnie trasa, jest falisty, ale nie ma na nim dużych podjazdów i zjazdów, przez co trasa jest dostępna również dla mniej wprawnych rowerzystów.
Zaletą szlaku jest przebieg w większości po bardzo mało uczęszczanych przez pojazdy drogach asfaltowych oraz polnych gruntówkach, które jednak po mocnych deszczach mogą sprawić trudność przy pokonaniu, właśnie z uwagi na gliniastą, lessową nawierzchnię. W taką pogodę raczej należy wstrzymać się z wycieczką po tym szlaku. Fragmenty szlaku biegną razem ze szlakiem Green Velo. Sam szlak jednak jest raczej słabo i niekompletnie oznakowany. Podróż nim bez mapy lub śladu GPS może stanowić poważny problem, ponieważ dużo tu nieoznakowanych skrzyżowań polnych dróg, pozbawionych punktów odniesienia, a tym samym łatwo zgubić trasę.

Ogólny przebieg szlaku: Chełm, droga wojewódzka nr 812 (0,0 km) - Żółtańce, kąpielisko (12,3 km) - Depułtycze Nowe (20,1 km) - Depułtycze Królewskie (21,7 km) - Pokrówka (26,1) - Strupin Łanowy (28,6 km) - Chełm, Bazylany (32,2 km).


Szlak zaczyna się i kończy na południowych przedmieściach Chełma. Jeden z punktów startowych szlaku znajduje się przy szlaku Green Velo na MOR (miejscu odpoczynku rowerzystów) Bazylany. To teren dawnej wsi, której fragment dziś znajduje się w granicach miasta. Na tym terenie, w okolicy Lasu Borek, istniała w XIX wieku strzelnica wojskowa oraz cmentarz, na którym chowano rosyjskich żołnierzy. Był on wykorzystywany również w czasie I wojny światowej. Grzebano tu wtedy żołnierzy polskich, austriackich, niemieckich i rosyjskich, poległych w czasie walk, jakie toczyły się w okolicy. W okresie międzywojennym chowano tu zaś żołnierzy polskich, a podczas II wojny światowej cmentarz stał się miejscem pochówku żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich.
Na szlaku znajdują się pojedyncze atrakcje turystyczne, jak na przykład drewniany kościół w Starych Depułtyczach, czy wspomniany zalew Żółtańce na rzece Uherce. Największym walorem trasy są jednak wspomniane, rolnicze panoramy Pagórów Chełmskich, z widocznymi na horyzoncie wieżami kościołów miasta.
Z drugiego kierunku początek/koniec szlaku znajduje się przy kościele p.w. Przenajświętszej Trójcy, mieszczącym się nad rzeką Janówką, przy drodze wojewódzkiej nr 812, prowadzącej do miasta Rejowiec.

Atrakcje na szlaku:

1. Cmentarz wojskowy w pobliżu MOR Bazylany w Chełmie

2. Drewniany kościół w Starych Depułtyczach

3. Zalew Żółtańce 4. Odległe panoramy miasta Chełm.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013