Język:

Aktualności

Świętokrzyskie i Kielce w aplikacji SmartGuide

10 października 2023

Świętokrzyskie i Kielce dołączyły do aplikacji turystycznej SmartGuide, która proponuje wycieczki w prawie 100 krajach. Świętokrzyskie dołączyło do tej aplikacji jako pierwszy region w Polsce. Trasy w polskiej i angielskiej wersji językowej pozwolą turystom poznawać region i jego stolicę.

Świętokrzyskie i Kielce dołączyły do aplikacji turystycznej SmartGuide, która proponuje wycieczki w prawie 100 krajach. Świętokrzyskie dołączyło do tej aplikacji jako pierwszy region w Polsce. Trasy w polskiej i angielskiej wersji językowej pozwolą turystom poznawać region i jego stolicę w nowoczesny sposób.

 Coraz więcej turystów samodzielnie szuka informacji przed wyjazdem na dłuższy urlop czy też krótkie wycieczki. Przeszukują strony internetowe, aby nie pominąć ciekawych miejsc i maksymalnie wykorzystać wolny czas na zwiedzanie. Aby im nieco ułatwić, dołączyliśmy do aplikacji SmartGuide - prostego i niezwykle użytecznego narzędzia cyfrowego.

W projekt weszła Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Miasto Kielce. ROT stworzył trasy dla urlopowiczów, pasjonatów szlaków tematycznych i amatorów krótkich wycieczek w całym województwie. Kielce zaproponowały trasy zwiedzania miasta z uwzględnieniem jego historii oraz unikatowej przyrody i geologii. Pomocą okazało się doświadczenie Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach, które ma bezpośredni kontakt z turystami odwiedzającymi nasz region i zna ich oczekiwania oraz pracowników Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Aplikacja SmartGuide jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play oraz App Store. Proponuje wycieczki w prawie 100 krajach na kilku kontynentach, najwięcej - w Czechach, w których SmartGuide ma swoją siedzibę (w Pradze).

 

W każdym mieście czy regionie, które jest dostępne w aplikacji, są opisane atrakcje turystyczne. Na ich podstawie tworzone są trasy zwiedzania. Jeśli turysta włączy funkcję „lokalizacja”, uzyska od aplikacji automatyczne podpowiedzi za każdym razem, gdy telefon znajdzie w pobliżu miejsca oznaczonego jako warte odwiedzenia. Dodatkową zaletą aplikacji jest funkcja audioprzewodnika, dzięki której użytkownicy mogą skorzystać z opcji automatycznego generowania ścieżki dźwiękowej na podstawie załączonych informacji i posłuchać opisu oraz historii danych miejsc, jednocześnie je podziwiając lub spacerując. 

-   Nasze pierwsze spotkanie z przedstawicielami SmartGuide nastąpiło podczas targów ITB w Berlinie. Wstępna rozmowa zaowocowała nawiązaniem ścisłej współpracy. Obecnie korzystamy z narzędzia profesjonalnego, sprawdzonego i znanego na rynku turystycznym. Wypełniliśmy je treścią i pomysłami wycieczek uwzględniających zainteresowania odwiedzających nas turystów, zarówno z kraju jak i zagranicy   - mówi Marcin Piętak, prezes ROTWŚ.

-   Bardzo się cieszę, że nasze miasto dołącza do aplikacji SmartGuide. To rozwiązanie pozwoli turystom samodzielnie zwiedzać Kielce korzystając z nowoczesnego narzędzia, bogatego w informacje o naszej historii, teraźniejszości i ciekawostkach. Dodatkowo dzięki wersji angielskiej aplikacja będzie bardzo przydatna także dla turystów zagranicznych, a to ogromnie istotne. Kielce leżą na unikatowym przyrodniczo i historycznie terenie Geoparku Świętokrzyskiego, który wpisany jest na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO -   mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Trasy powstały w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. To znaczne ułatwienie dla turystów z zagranicy, którzy chcą najczęściej zwiedzać Kielce, Sandomierz i Busko-Zdrój oraz wybierają się w okolice Łysogór, ale nie mają „gotowców”, które pomogą im w zwiedzaniu.

Łącznie w ramach współpracy powstało 17 wycieczek w wersji polskiej oraz 12 w wersji angielskiej na bazie prawie 150 obiektów. Wśród propozycji po regionie znalazły się np. wycieczka „Szlakiem Świętokrzyskich Legend” w Nowej Słupi oraz „Szlakiem Średniowiecznym”, uwzględniające nie tylko najważniejsze miejsca zwiedzania, ale i obiekty gastronomiczne z ofertą kuchni regionalnej. To pozwoli nie tylko poznać, ale i zasmakować w Świętokrzyskiem. Nie zabrakło „Sandomierza w pigułce” oraz spaceru „Szlakiem Zdrowia w Busku-Zdroju”. Dla tych, którzy tylko przejeżdżają przez region mamy propozycję „W ekspresowym tempie przez S7”. Kielce można poznać „w pigułce” i „naturalnie”. 

ROTWŚ i Miasto Kielce planują dodanie do aplikacji kolejnych atrakcji turystycznych i tras.


Aplikację można bezpłatnie pobrać tutaj:

Android    https://play.google.com/store/apps/details?id=org.smart_guide.smartguide.T_00007

iOS https://apps.apple.com/pl/app/smartguide-travel-guide-map/id318062323?l=pl

Więcej informacji na stronie internetowej:   https://www.smart-guide.org

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013