Język:

Aktualności

Nowe ścieżki rowerowe w regionie świętokrzyskim

27 lutego 2020

Miłośnicy aktywnego wypoczynku już cieszą się na myśl o trzech nowych ścieżkach rowerowych w regionie świętokrzyskim. Dwie z nich poprowadzą przez najpopularniejsze obszary górskie w Świętokrzyskim Parku Narodowym , a jedna przez południowe łagodne wzniesienia.

Szlakiem kolejki wąskotorowej
Kiedyś głównym zdaniem kolejki był transport drewna i rud żelaza. Na wiosnę pojedziemy szlakiem kolejki wąskotorowej rowerem i bez problemu przemierzmy dystans między Świętą Katarzyną a Nową Słupią - dwiema najbardziej turystycznymi miejscowościami Gór Świętokrzyskich. Na liczącej 17 km trasie zobaczymy ukryte dotąd skarby Świętokrzyskiego Parku Narodowego: nieczynny leśny kamieniołom wybudowany na potrzeby kolejki,, ozostałości po rampie ze stacją kolejki, bocznicą i mijanką, tzw. Duży Most o wysokości ponad 5m, Słupski Weksel, gdzie budowniczy kolejki odkryli skarb z czasów powstania styczniowego.

Ścieżka rowerowa w gminie Bodzentyn
Niedługi, ale kluczowy odcinek w Górach Świętokrzyskich - długość budowanych odcinków ścieżki rowerowej to ponad 3,5 kilometra. Zaprojektowana ścieżka rowerowa  połączy istniejący odcinek ścieżki rowerowej Górno – Święta Katarzyna  z budowaną ścieżką rowerową na będącej w przebudowie  drodze 752, na odcinku Podgórze – Bodzentyn. Będzie to ścieżka asfaltowa pieszo-rowerowa o szerokości 2,5 metra.

Rowerem ze Świętokrzyskiego do Małopolskiego - trasa rowerowa w powiecie kazimierskim
Po stronie świętorzyskiej (powiat kazimierski i częściowo buski)  powstanie ścieżka o dłigości 37 kilometrów.  Trasa poprowadzi od granicy z województwem małopolskim w miejscowości Lekszyce do Wiślicy. Ścieżka przebiegać będzie w pobliżu byłej kolejki wąskotorowej przez  gminy  Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec. Poprowadzi przez urokliwe zakątki regionu, a na jej trasie znajdzie się wiele pomników przyrody. Asfaltowa trasa będzie mieć szerokość od 2 do 3 metrów. Dla rowerzystów przygotowane zostaną miejsca do odpoczynku z wiatami. Przy drodze staną specjalne tablice informujące o walorach przyrodniczych i turystycznych Ponidzia.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013