Język:

Aktualności

Gołdap Mazurski Zdrój i Dwór Kombornia najlepszymi produktami turystyki zrównoważonej!

18 czerwca 2019

Wczoraj w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie oraz wręczenie nagrody głównej i wyróżnień w prestiżowym konkursie na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN.

Jury doceniło aż dwie lokalizacje znajdujące się na szlaku Green Velo i w jego korytarzu – Gołdap Mazurski Zdrój i podkarpacki Dwór Kombornia.

EDEN (European Destinations of Excellence, Modelowe Marki Turystyczne Europy) to konkurs, który w 2006 roku zainicjowała Komisja Europejska. Polska po raz pierwszy przystąpiła do niego w 2009 roku. Ma on na celu tworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych, które dotychczas są mało rozpoznawalne, ale charakteryzują się wyjątkowymi walorami. Laureaci to produkty, które zarządzane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Tematem tegorocznej edycji konkursy była turystyka zdrowotna i wellness.

Zwycięzcą tegorocznej edycji jest Gołdap Mazurski – jedyna uzdrowisko na Warmii i Mazurach. O tym miejscu mówi się, że ma najczystsze powietrze w Polsce. W tym jedynym na Warmii i Mazurach uzdrowisku życie turystyczne koncentruje się wokół czwartych co do wielkości w Polsce tężni solankowych. Do odpoczynku zachęca także nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne.

Dwór Kombornia natomiast to ziemiańska siedziba położona na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w Beskidzie Niskim. Na odwiedzających ją gości czekają smaki, zapachy i doznania, na które nie mają czasu w codziennej bieganinie. Można je odnaleźć m.in. rytuałach różnorodnych terapii opartych na wielowiekowej tradycji medycyny Dalekiego Wschodu oferowanych w ChocoWine SPA. Wizyta w dworskim SPA daje możliwość skorzystania z innowacyjnych technologii kosmetycznych i luksusowych kosmetyków wspierających pielęgnację urody.

— Szeroka promocja polskiej oferty turystyki prozdrowotnej jest bardzo potrzebna, aby umacniać pozycję polskich podmiotów gospodarczych. Nasz kraj ma w tym obszarze ogromny potencjał i może swobodnie konkurować z innymi krajami. Dysponujemy bowiem dobrze wykształconym i doświadczonym personelem medycznym, nasze ośrodki są nowoczesne, a ceny bardzo konkurencyjne. Atutem Gołdapi jest także szeroka oferta wypoczynkowa. Zimą można skorzystać z wyciągów narciarskich, a w cieplejszych miesiącach jest to idealne miejsce do uprawiana turystyki rowerowej — mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.

Laureat uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN’ i zostaje włączony do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy oraz wyróżnionych jest włączenie do działań promocyjnych Polskiej Organizacji Turystycznej.

Oprócz Dworu Kombornia wyróżnienie otrzymała kolejna lokalizacja z Polski Wschodniej – położone w województwie świętokrzyskim uzdrowisko Busko-Zdrój. Kapituła Konkursu doceniła też Lawendową Osadę na Pomorzu.

Źródło: www.pot.gov.pl

 

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013