Język:

Aktualności

Na kulinarnym szlaku Wschodniej Polski

20 maja 2019

Festiwal Produktów Tradycyjnych i Regionalnych „Na kulinarnym szlaku wschodniej Polski” to wydarzenie organizowane w trzech regionach – podkarpackim, lubelskim i podlaskim.

Ma ono na celu prezentację nie tylko kulinarnego bogactwa, lecz także unikalnego rękodzieła i innych form świadczących o bogatej i niepowtarzalnej kulturze wschodniej Polski.
To właśnie czwartej edycji festiwalu poświęcona była konferencja prasowa zorganizowana w malowniczych plenerach Muzeum Wsi Lubelskiej. Założenia Festiwalu przedstawili przedstawiciele jednostek samorządowych i instytucji działających na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa Polski Wschodniej.
– Patrząc na historię i potencjał naszych województw okazuje się, że sztuka jedzenia i gotowania, kultura stołu to element łączący województwo lubelskie, podkarpackie i podlaskie. Po raz kolejny organizując nasz festiwal chcemy ponownie pokazać, że wspieramy lokalnych twórców i przedsiębiorców – mówił podczas konferencji Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Powinniśmy przy tym postawić na rozwój rolnictwa, produkcję oraz promocję artykułów najwyższej jakość.
Każdego roku odbywają się trzy festiwalowe imprezy – każda w innym regionie. W tym roku festiwal zawita najpierw do Bielska Podlaskiego. Będzie on połączony z hucznymi obchodami 40. Dni Bielska Podlaskiego. Na 1 i 2 czerwca przygotowano moc atrakcji – między innymi koncerty, jarmarki i pikniki.
W Lubelskiem Festiwal odbędzie się w Nałęczowie w dniach 22-23 czerwca. Będzie on połączony z 34. Wojewódzkim Przeglądem Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych. Podczas plenerowego festynu twórcy i producenci zaprezentują swoje wyroby. Imprezie towarzyszyć będzie szereg występów.
Podkarpacka odsłona festiwalu odbędzie się w ostatni weekend sierpnia podczas Festiwalu Kresów w Baszni.
Możliwe, że w przyszłych latach festiwal obejmie swoim zasięgiem także inne województwa.

 Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013