Język:

Aktualności

XIV Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej - lipiec 2018 Staszów

16 marca 2018

Zjadą miłośnicy turystyki rowerowej z całej Europy!

XIV Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej
7-14 lipca 2018 Staszów

Organizatorzy zapraszają: "Pragniemy serdecznie zaprosić europejskich (i nie tylko) turystów kolarzy do udziału w XIV Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej. Gospodarzem Tygodnia będzie Staszów, administracyjne centrum ziemi staszowskiej, a bazą zlotu Zespół Pałacowy w Kurozwękach. Tu, w otoczeniu XIV-wiecznego zamku-pałacu, znajduje się kompleks turystyczno-rekreacyjny, którego główną atrakcję stanowi jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich.

Dlaczego akurat tu warto przyjechać? Bo ziemia staszowska, to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Szczególnym jej bogactwem jest wspaniała przyroda-lasy, woda i czyste powietrze! Turyści rowerowi mogą tu skorzystać z urozmaiconych tras rowerowych, prowadzących zarówno spokojnymi drogami o nawierzchni asfaltowej, jak i leśnymi duktami. Można wybrać jazdę po terenie płaskim,ale nie brakuje także okazji do mocniejszego naciśnięcia na pedały podczas jazdy po pagórkach. Przemierzając drogi i ścieżki, będzie można poznać wiele wysokiej klasy zabytków historycznych, m.in. otoczony średniowiecznymi murami Szydłów, Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, czy położony nieopodal Opatowa zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Niedaleko stąd do przepięknego Sandomierza, czy też do dawnego klasztoru benedyktynów na św. Krzyżu.

Na miłośników uciech kulinarnych czekają przeróżne potrawy regionalne, np. bogoryjskie pierogi, czy rakowskie „dzionie''. Można będzie także skosztować szydłowskiej śliwowicy.

Nie zabraknie również okazji do spotkań z kulturą, występów zespołów regionalnych izabawy przy muzyce. Jesteśmy przekonani,że udział w XIV Zlocie UECT na ZiemiStaszowskiej w 2018 roku sprawi turystom wiele przyjemności i że być może zapragną kiedyś jeszcze tu powrócić!"

Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT organizowany jest w drugim lub trzecim tygodniu lipca, każdego roku w innym państwie europejskim. Organizatorzy starają się aby propozycje wycieczek pozwolily każdemu rowerzyście wybrać odpowiednią do jego wieku i kondycji fizycznej trasę. 

Wydarzenie to odbywa się po raz trzeci w Polsce i po raz pierwszy na terenie województwa świętokrzyskiego.

Program wydarzenia i szczegóły na stronach:

 www.staszow-uect2018.pl 

 www.uect-france.fr/pl/           

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013